ДРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА ЌЕ ПРОТЕСТИРА СО НЕРАБОТЕЊЕ ОД 10 ДО 12 ЧАСОТ ВО ЧЕТВРТОК И ПЕТОК

  ДРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА ЌЕ ПРОТЕСТИРА СО НЕРАБОТЕЊЕ ОД 10 ДО 12 ЧАСОТ ВО ЧЕТВРТОК И ПЕТОКГи замолувам граѓаните на трпение, не е многу, два часа се, меѓутоа тие два часа можат да пораснат и да бидат осум часа прекин“, рече претседателот на Синдикатот на УПОЗ, Трпе Деаноски на денешната прес-конференција. - Подрачно одделение на Управата за водење матични книги во бараките на Општина Кисела Вода (Фото: СДК.МК)

  Вработените во државната управа и судовите ќе протестираат со неработење од 10 до 12 часот во четврток и петок, најавија од Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ). Тие бараат исплата на минимална плата и линeарно зголемување на платите на сите вработени за 2.806 денари.

  УПОЗ ги застапува вработени во министерства, агенции, фондови, управи и судови.

  „Ќе има прекин на работата. Известени се и Владата и министерства, сите работодавачи. Ги замолувам граѓаните на трпение, не е многу, два часа се, меѓутоа тие два часа можат да пораснат и да бидат осум часа прекин“, рече претседателот на Синдикатот на УПОЗ, Трпе Деаноски на денешната прес-конференција.

  Тој вели дека во 95 проценти од институциите се исплаќа плата под минималната, а во останатите пет проценти, дел не ја подготвуваат платата, а оние што веќе ја исплатиле, направиле грешки и исплатиле само минимална плата без стаж.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира