Таг: минимална плата

1 2 3 10 / 24 НАПИСИ
ЈАВНИОТ СЕКТОР БАРА ПОВИСОКИ ПЛАТИ ЗА 2.806 ДЕНАРИ ИЛИ ОСТАВКИ, ПОЧНА ГЕНЕРАЛНИОТ ШТРАЈК НА ССМ

ЈАВНИОТ СЕКТОР БАРА ПОВИСОКИ ПЛАТИ ЗА 2.806 ДЕНАРИ ИЛИ ОСТАВКИ, ПОЧНА ГЕНЕРАЛНИОТ ШТРАЈК НА ССМ

Вработените во јавниот сектор денеска го почнаа генералниот штрајк за зголемување на платите за 2.806 денари. Вработените од 10 до 11 часот прекинаа с ...
ДРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА ЌЕ ПРОТЕСТИРА СО НЕРАБОТЕЊЕ ОД 10 ДО 12 ЧАСОТ ВО ЧЕТВРТОК И ПЕТОК

ДРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА ЌЕ ПРОТЕСТИРА СО НЕРАБОТЕЊЕ ОД 10 ДО 12 ЧАСОТ ВО ЧЕТВРТОК И ПЕТОК

Вработените во државната управа и судовите ќе протестираат со неработење од 10 до 12 часот во четврток и петок, најавија од Синдикатот на работниците ...
СОБРАНИЕТО ГИ УСВОИ ЗАКОНСКИТЕ ИЗМЕНИ ЗА МИНИМАЛНА ПЛАТА ОД 18 ИЛЈАДИ ДЕНАРИ, „ЗА“ ГЛАСАА 90 ПРАТЕНИЦИ

СОБРАНИЕТО ГИ УСВОИ ЗАКОНСКИТЕ ИЗМЕНИ ЗА МИНИМАЛНА ПЛАТА ОД 18 ИЛЈАДИ ДЕНАРИ, „ЗА“ ГЛАСАА 90 ПРАТЕНИЦИ

По тридневна расправа, Собранието денеска ги усвои измените на Законот за минимална плата во Република Северна Македонија, со кои се предвидува минима ...
И ЈАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА ПОБАРА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ, ОД СИНДИКАТОТ ВЕЛАТ ДЕКА Е ПОНИЖУВАЊЕ АДМИНСТРАТИВЦИ ДА БИДАТ НА МИНИМАЛНА ПЛАТА КАКО РАБОТНИЦИ

И ЈАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА ПОБАРА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ, ОД СИНДИКАТОТ ВЕЛАТ ДЕКА Е ПОНИЖУВАЊЕ АДМИНСТРАТИВЦИ ДА БИДАТ НА МИНИМАЛНА ПЛАТА КАКО РАБОТНИЦИ

Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ) вели дека Владата ги омаловажува и понижува своите вработе ...
СИНДИКАТОТ ВО СОБРАНИЕТО ДОСТАВИ ПРЕДЛОГ-ЗАКОН ЗА МИНИМАЛНА ПЛАТА ОД 18.000 ДЕНАРИ, АКО НЕ СЕ ДОНЕСЕ ЌЕ ПОВИКА НА ГЕНЕРАЛЕН ШТРАЈК

СИНДИКАТОТ ВО СОБРАНИЕТО ДОСТАВИ ПРЕДЛОГ-ЗАКОН ЗА МИНИМАЛНА ПЛАТА ОД 18.000 ДЕНАРИ, АКО НЕ СЕ ДОНЕСЕ ЌЕ ПОВИКА НА ГЕНЕРАЛЕН ШТРАЈК

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) до Министерството за труд и социјална политика и до координаторите на пратеничките групи во Собранието дост ...
РАБОТНИЦИТЕ ИЗЛЕГОА НА ПРОТЕСТ ВО СКОПЈЕ, ДОБИЛЕ ВЕТУВАЊЕ ДЕКА ЗАКОНОТ ЗА НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН ЌЕ СЕ ИЗГЛАСА ОВАА НЕДЕЛА

РАБОТНИЦИТЕ ИЗЛЕГОА НА ПРОТЕСТ ВО СКОПЈЕ, ДОБИЛЕ ВЕТУВАЊЕ ДЕКА ЗАКОНОТ ЗА НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН ЌЕ СЕ ИЗГЛАСА ОВАА НЕДЕЛА

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) добил ветување од претставници на парламентарното мнозинство дека законот со кој неделата се прогласува за ...
ЖЕНЕВА ЈА ЗГОЛЕМУВА МИНИМАЛНАТА МЕСЕЧНА ПЛАТА НА 3.800 ЕВРА ПОРАДИ КОРОНАКРИЗАТА

ЖЕНЕВА ЈА ЗГОЛЕМУВА МИНИМАЛНАТА МЕСЕЧНА ПЛАТА НА 3.800 ЕВРА ПОРАДИ КОРОНАКРИЗАТА

Женева ќе ја зголеми минималната плата на 3.800 евра, за која се вели дека е најголема на светот, откако мерката беше одобрена од локалните гласачи ка ...
21.542 ФИРМИ АПЛИЦИРАЛЕ ЗА ПОМОШ ОД ДРЖАВАТА ЗА ИСПЛАТА НА ПЛАТИ

21.542 ФИРМИ АПЛИЦИРАЛЕ ЗА ПОМОШ ОД ДРЖАВАТА ЗА ИСПЛАТА НА ПЛАТИ

За помош од државата за исплата на минимална плата за месеците април и мај аплицирале 21.542 компании. Како што кажа на денешната прес-конференција ди ...
ФУНКЦИОНЕРИТЕ НА СДСМ СЕ ОТКАЖУВААТ ОД ПЛАТИТЕ ПО ОДЛУКАТА НА УСТАВЕН, ЗА КОЈА ВЕЛАТ ДЕКА Е СРАМНА

ФУНКЦИОНЕРИТЕ НА СДСМ СЕ ОТКАЖУВААТ ОД ПЛАТИТЕ ПО ОДЛУКАТА НА УСТАВЕН, ЗА КОЈА ВЕЛАТ ДЕКА Е СРАМНА

Градоначалници, директори и функционери од СДСМ најавуваат дека ќе се откажат од целата плата за април и мај и ќе одат на минималец, откако вчера Уста ...
ЧИП КУМАНОВО

ЧИП КУМАНОВО

1 Во право биле тие што викаат дека градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски предвидел сѐ и бил визионер уште на почетокот на кризата со корона ...
1 2 3 10 / 24 НАПИСИ