ДВАЈЦА 30-ГОДИШНИЦИ МЕЃУ ВКУПНО 17 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, УШТЕ 101 ПОЗИТИВЕН ОД 1.299 ТЕСТОВИ

  ДВАЈЦА 30-ГОДИШНИЦИ МЕЃУ ВКУПНО 17 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, УШТЕ 101 ПОЗИТИВЕН ОД 1.299 ТЕСТОВИВо земјава има 5.775 активни болни од ковид-19. (Фото: К. Попов)

  Седумнаесет починати од ковид-19 се регистрирани во денешниот извештај на Министерството за здравство, од кои 13 починале во изминатите 24 часа. Направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај на коронавирус.

  Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се : 6 починати лица од Скопје (39г, 71г, 74г, 77г, 80г и 81г), 2 починати лица од Куманово (75г и 80г), и по едно починато лице од Берово (77г), Битола (69г), Велес (71г), Македонска Каменица (35г) и Ресен (76г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

  Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се 4 починати лица со датум на смрт од 29 ноември до 4 декември. Регистрираните починати лица се од Скопје (2), Струмица (1), Битола (1). Починатите лица се на возраст од 58 до 78 години. Три лица се починати во домашни услови и едно лице починато во болнички услови.

  Новозаболени се регистрирани во: Скопје – 59, Кавадарци – 10, Битола – 8, Прилеп – 7, Штип – 3, Тетово, Гостивар, Велес, Кочани и Неготино – по 2, Кичево, Ресен, Валандово и Македонски Брод – по 1.

  Регистрирани се 393 оздравени пациенти од: Скопје – 123, Битола и Охрид – по 37, Кавадарци – 20, Велес и Крива Паланка – по 19, Прилеп – 15, Кочани – 13, Тетово и Куманово – по 12, Штип и Струга – по 9, Кратово – 7, Ресен, Берово, Делчево и Демир Хисар – по 6, Неготино, Валандово и Радовиш – по 5, Гевгелија, Свети Николе и Виница – по 3, Струмица , Пробиштип, Богданци, Македонска Каменица и Дојран – по 2, Кичево, Крушево и Демир Капија – по 1.

  Направени се 1.299 тестови преку: ИЈЗ-51, ЦЈЗ Скопје-27, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-12, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ „8 Септември“-0, Институт за микробиологија–99, Жан Митрев (Филип Втори)-81, Авицена-60, Биотек-97, Систина-53, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-293, ВФВ Медикал-31, Ели Медика-39, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 455.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.485.944 тестирања на ковид-19. Вкупно ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата се 217.400, оздравени се 203.967, починаa 7.658, а активни случаи се 5.775.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 95111, Активни 2768
  Куманово 12941, Активни 201
  Тетово 11344, Активни 103
  Прилеп 10318, Активни 321
  Битола 8823, Активни 521
  Гостивар 8069, Активни 19
  Велес 7342, Активни 176
  Кавадарци 7050, Активни 228
  Штип 6614, Активни 116
  Охрид 6522, Активни 200
  Струмица 6136, Активни 118
  Кичево 4228, Активни 36
  Кочани 4020, Активни 112
  Струга 3909, Активни 37
  Гевгелија 2811, Активни 83
  Неготино 2574, Активни 45
  Свети Николе 2126, Активни 48
  Крива Паланка 1906, Активни 76
  Ресен 1756, Активни 55
  Радовиш 1741, Активни 53
  Берово 1460, Активни 71
  Дебар 1456, Активни 2
  Делчево 1415, Активни 105
  Виница 1161, Активни 21
  Пробиштип 1126, Активни 26
  Валандово 948, Активни 41
  Кратово 776, Активни 34
  Богданци 645, Активни 22
  Демир Хисар 617, Активни 49
  Крушево 593, Активни 32
  Македонски Брод 499, Активни 11
  Демир Капија 425, Активни 4
  Македонска Каменица 418, Активни 27
  Пехчево 352, Активни 9
  Дојран 168, Активни 5

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира