ГОВОРОТ НА ОМРАЗА НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ ВЛЕГУВА ВО ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА ЗА МАКЕДОНИЈА

  ГОВОРОТ НА ОМРАЗА НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ ВЛЕГУВА ВО ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА ЗА МАКЕДОНИЈАПротоколот треба да се потпише од министерствата за надворешни работи на двете земји. - Министрите за надворешни работи Бујар Османи и Теодора Генчовска со премиерот Кирил Петков во Битола на 16 април (Фото: Ѓ. Личовски)

  Македонија ќе треба да ги следи објавите во медиумите и на социјалните мрежи за „говор на омраза“ и редовно да ја информира Бугарија за преземените мерки, според двостраниот Протокол, објавен од бугарските медиуми. Протоколот, кој треба да се потпише од министерствата за надворешни работи на двете земји, е внесен во Преговарачката рамка за Македонија, предложена од Франција.

  „Двете земји ќе продолжат да разменуваат преку дипломатски канали меѓу министерствата за надворешни работи информации односно појави на говор на омраза, идентификувани на натписи и табли на општествени згради и споменици, текстови во учебници и учебни материјали, како и во медиумскиот простор, вклучувајќи ги онлајн и социјалните медиуми, на територијата на другата земја и да информираат во разумен рок за преземените дејствија од соодветната земја за отстранување без одложување на идентификуваните случаи на говор на омраза во јавниот простор“, се вели во Протоколот.

  Понатаму, според Протоколот, Македонија зема обврска и да следи дали книгите, списанијата, филмовите, музиката и друга уметничка продукција, која е финансирана од државата, се во согласност со Договорот за добрососедство.

  „Двете земји гарантираат дека државното финансирање на нови книги, документарни изданија и списанија, филмови и друга уметничка продуКција, споменици на културата и чествувања ќе се спроведува во духот на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка“, се вели во Протоколот.

  Премиерот Димитар Ковачевски на прес-конференција на 20 јуни кажа дека Протоколот не е нов документ и во него нема нови услови, туку е само статус и понатамошни чекори во однос на спроведувањето на Договорот за добрососедство.

  „Тој протокол се потпишува на ниво на министерства за надворешни работи и кажува до која фаза сме стигнати и што е наредно. Тоа не е документ, нов договор во кој се додава нешто“, кажа Ковачевски.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира