Таг: преговарачка рамка

1 2 3 6 10 / 54 НАПИСИ
ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ ПРЕЧКА НА ПАТОТ НА МАКЕДОНИЈА КОН ЕУ, ВЕЛИ ОСМАНИ КОЈ ОБЈАВИ ВИДЕО ЗА ПРЕГОВАРАЧКИОТ ПРОЦЕС

ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ ПРЕЧКА НА ПАТОТ НА МАКЕДОНИЈА КОН ЕУ, ВЕЛИ ОСМАНИ КОЈ ОБЈАВИ ВИДЕО ЗА ПРЕГОВАРАЧКИОТ ПРОЦЕС

Министерот за надворешни работи Бујар Османи објави видео во кое, како што кажа, на сликовит начин ја објаснува преговарачката рамка за членство во Ев ...
26 ИЗЈАВИ

26 ИЗЈАВИ

Во криза прво децата да ги жртвуваме. Тие нека седат дома, а јавната администрација нека се грее по канцеларии. ...
ГОЛЕМО М

ГОЛЕМО М

Да сме сега некои граѓани, па да ја затрупаме нашата „контакт точка“ – македонското Министерство за надворешни работи со барем еден милион поплаки за ...
БУГАРИЈА ПОТВРДИ ПРЕД ЕУ ДЕКА НЕ ГО ПРИЗНАВА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК СО ПОСЕБНА ДЕКЛАРАЦИЈА

БУГАРИЈА ПОТВРДИ ПРЕД ЕУ ДЕКА НЕ ГО ПРИЗНАВА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК СО ПОСЕБНА ДЕКЛАРАЦИЈА

Во посебна декларација, дистрибуирана вечерва во Брисел од Министерството за надворешни работи на Бугарија, се укажува дека упатувањето во документите ...
ВЛАДАТА ГО ОДОБРИ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ПРВАТА МЕЃУВЛАДИНА КОНФЕРЕНЦИЈА СО ЕУ ЌЕ БИДЕ НА 19 ЈУЛИ ВО БРИСЕЛ

ВЛАДАТА ГО ОДОБРИ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ПРВАТА МЕЃУВЛАДИНА КОНФЕРЕНЦИЈА СО ЕУ ЌЕ БИДЕ НА 19 ЈУЛИ ВО БРИСЕЛ

Владата на денешната седница ги разгледа и ги усвои заклучоците кои денеска ги изгласа Собранието и донесе одлука за одобрување на предлогот на францу ...
СО ПРЕДЛОЖЕНИТЕ ЗАКЛУЧОЦИ НА СДСМ ВО СОБРАНИЕТО СЕ ЗАДОЛЖУВА ВЛАДАТА ДА НЕ ДОЗВОЛИ БУГАРСКИТЕ БАРАЊА ДА БИДАТ ОДРЕДНИЦИ ЗА ОТВОРАЊЕ И ЗАТВОРАЊЕ ПОГЛАВЈА ВО ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ

СО ПРЕДЛОЖЕНИТЕ ЗАКЛУЧОЦИ НА СДСМ ВО СОБРАНИЕТО СЕ ЗАДОЛЖУВА ВЛАДАТА ДА НЕ ДОЗВОЛИ БУГАРСКИТЕ БАРАЊА ДА БИДАТ ОДРЕДНИЦИ ЗА ОТВОРАЊЕ И ЗАТВОРАЊЕ ПОГЛАВЈА ВО ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески ги објави предлог – заклучоците на владејачката партија во врска со францускиот предлог. Ка ...
СКЕНДЕРБЕГ ПО ПРОТОКОЛ

СКЕНДЕРБЕГ ПО ПРОТОКОЛ

Наместо да обезбеди стабилизација, ЕУ преку Бугарија ја дестабилизира Македонија. ...
ВЛАДАТА ЈА ПРОСЛЕДИ ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА ВО СОБРАНИЕТО НА РАЗГЛЕДУВАЊЕ И ДОНЕСУВАЊЕ ЗАКЛУЧОЦИ

ВЛАДАТА ЈА ПРОСЛЕДИ ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА ВО СОБРАНИЕТО НА РАЗГЛЕДУВАЊЕ И ДОНЕСУВАЊЕ ЗАКЛУЧОЦИ

Преговарачка рамка за Македонија со ЕУ, предложена од Француското претседателство оди во Собранието на разгледување и донесување понатамошни заклучоци ...
СДСМ НАПИША ЗАДОЛЖЕНИЈА ЗА ОВАА И ЗА СИТЕ ИДНИ ВЛАДИ ДЕКА НЕМА ДА МОЖЕ ДА ПОПУШТААТ ЗА ИСТОРИЈАТА И ОБРАЗОВАНИЕТО, ВМРО-ДПМНЕ БАРА НОВА ПРЕГОВАРАЧКА РАМКА СО ЕУ

СДСМ НАПИША ЗАДОЛЖЕНИЈА ЗА ОВАА И ЗА СИТЕ ИДНИ ВЛАДИ ДЕКА НЕМА ДА МОЖЕ ДА ПОПУШТААТ ЗА ИСТОРИЈАТА И ОБРАЗОВАНИЕТО, ВМРО-ДПМНЕ БАРА НОВА ПРЕГОВАРАЧКА РАМКА СО ЕУ

Не постигнаа согласност работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, кои требаше денеска да се усогласат какви насоки и задолженија ќе ѝ дадат на оваа и н ...
АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ ГО ПРИФАЌА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ БАРА ВО ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА ДА НЕМА БИЛАТЕРАЛНИ ПРАШАЊА

АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ ГО ПРИФАЌА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ БАРА ВО ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА ДА НЕМА БИЛАТЕРАЛНИ ПРАШАЊА

Коалициониот партнер на Владата Демократски сојуз не го прифаќа францускиот предлог за кревање на ветото од Бугарија и почеток на пристапните преговор ...
1 2 3 6 10 / 54 НАПИСИ