ГРУЈОВСКИ ВО ТЕФТЕР ВОДЕЛ ЕВИДЕНЦИЈА ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ОБВИНИТЕЛИТЕ НА СЈО

a:1:{s:9:"td_source";s:23:"Скопје(МЕТА)

  ГРУЈОВСКИ ВО ТЕФТЕР ВОДЕЛ ЕВИДЕНЦИЈА ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ОБВИНИТЕЛИТЕ НА СЈО

  Во станот на началникот на петтата управа на УБК, Горан Грујовски, првоосомничен во случајот „Тврдина“, обвинителите на СЈО пронашле тефтер во кој имало податоци дека агенти на УБК или приватно ангажирани лица, професионалци, ги следеле специјалните обвинители, пишува неделникот „Фокус“.

  Во тефтерот, покрај имињата и презимињата на обвинителите, имало податоци за местото на живеење, за врските и за контактите со соработници и со други лица, како и податоци за тоа на кои предмети работат обвинителите и како им напредува истрагата.

  Податоците во тефтерот, пишува неделникот, посочувале и на сведоци со кои обвинителите на СЈО имале контакти и информации кој од нив се согласил да изнесе информации и докази за истрагите.

  Грујовски во моментов издржува куќен притвор, мерка што му ја одреди Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, откако го преиначи решението на судијата на претходна постапка за притвор.

  Тој, заедно со уште четворица осомничени, меѓу кои и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, се товари дека минатата година учествувал во уништување на системите од незаконското прислушување во МВР, вредни 10 милиони евра.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари