И НАТО ОД САМИТОТ ВО ВАРШАВА ПОБАРА ИСПОЛНУВАЊЕ НА ДОГОВОРЕНОТО ОД ПРЖИНО

a:1:{s:9:"td_source";s:14:"Варшава

  И НАТО ОД САМИТОТ ВО ВАРШАВА ПОБАРА ИСПОЛНУВАЊЕ НА ДОГОВОРЕНОТО ОД ПРЖИНО

  Политичката криза во Македонија ја оддалечува државата од членството во НАТО, стои во еден од заклучоците во завршниот извештај на Самитот на НАТО.

  „Загрижени сме за развојот на политичките настани во Поранешната југословенска република Македонија, кои ја оддалечуваат земјата од вредностите на НАТО. Ги поттикнуваме политичките лидери во земјата целосно да ги исполнат своите обврски од Договорот од Пржино, донесен во јуни/јули 2015 година, како рамка за одржливо решение за политичката криза. Признавајќи ги првичните чекори за имплементација на договореното, го повторуваме нашиот повик до сите страни да се вклучат во демократски дијалог и да создадат услови за фер и демократски избори, како што е зајакнување на владеењето на правото, слобода на медиумите и независноста на судството“, пишува во извештајот.

  Во заклучоците е повторен и ставот од 2008 година од Самитот во Букурешт дека Македонија ќе добие покана за членство во Алијансата, штом го реши проблемот со името.

  „Од овие причини силно препорачуваме да се направат интензивни напори за да се најде решение за проблемот со името. Исто така ги охрабруваме понатамошните обиди за развивање на добрососедските односи. Исто така го охрабруваме градењето на целосно функционално мултиетничко општество кое се базира на Охридскиот договор“, наведено е во заклучокот.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари