ИНТЕРАКТИВНА МАПА СО ОЗНАЧЕНИ ПУНКТОВИ ЗА ПОМОШ НА ПОГОДЕНИТЕ ПОДРАЧЈА ОД ПОПЛАВИТЕ

a:1:{s:9:"td_source";s:24:"Скопје,(МЕТА)

  ИНТЕРАКТИВНА МАПА СО ОЗНАЧЕНИ ПУНКТОВИ ЗА ПОМОШ НА ПОГОДЕНИТЕ ПОДРАЧЈА ОД ПОПЛАВИТЕ

  На специјализирана мапа на „Гугл“ означени се пункотвите на кои може да се донира помош за погодените подрачја од поплавите и од невремето.
  Мапата ги прикажува и прифатните центри и центрите за укажување помош на граѓаните на кои им е потребна.
  Апели за донации на храна, вода, волонтери и секакви информации околу поплавените подрачја граѓаните можат да најдат и на социјалната мрежа „Фејсбук“ во групата „Хуманитарна помош за поплавените семејства во Скопје. “
  Администраторите на групата се организирани со дежурства и за логистика, давање помош, обезбедување контакти за итно интервенирање и повикување на надлежни институции, теренски активизам итн. Се работи во смени, поради потребата и од теренска активност во којашто активно учествуваат и администраторите и модераторите на групата. Во групата 24 часа има достапен администратор или модератор.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира