ИНЦИДЕНТ ОТКАКО ИЛИЈА ДИМОВСКИ МУ ЈА ИЗВАДИ КАРТИЧКАТА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ

  ИНЦИДЕНТ ОТКАКО ИЛИЈА ДИМОВСКИ МУ ЈА ИЗВАДИ КАРТИЧКАТА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИПратениците на ВМРО-ДПМНЕ неколку минути се убедуваа со претседателот на Собранието Талат Џафери колку треба да трае паузата, 10 минути или еден час. (Фото: МТВ/принтскрин)

  Вечерва во Собранието повторно се случи инцидент, откако нешто по 19 часот пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски му ја извади картичката на претседателот на Собранието Талат Џафери. Претходно, Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ побара пауза од еден час, а доби пауза од 10 минути.

  По кусата пауза, Џафери повика обезбедување да стои кај говорницата за да не му ја извади пак некој картичката, а таму околу пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Павлинче Честојнова која имаше збор, се собраа и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, од кои најгласен беше Влатко Ѓорчев, кој неколку пати повтори: „Секој ден ни викаш полиција. Ова е окупација на парламентот. Ова го нема нигде. Македонскиот народ го гледа ова“.

  На тоа, Џафери смирено одговараше: „Дозволете и на колешката да зборува. Честојнова има збор“.
  По неколкуминутно убедување колку требало да трае паузата, 10 минути или еден час, пратениците се вратија на своите седишта, а Џафери му кажа на обезбедувањето да ја напушти салата, по што пратеничката Честојнова почна да зборува. Расправата траеше до 20 часот, по што Џафери даде пауза од еден час.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира