ИЗГЛАСАН БОЈКОТИРАНИОТ ЗАКОН ЗА СУДСКИ СОВЕТ, ОДИ НА ПОТПИС КАЈ ПЕНДАРОВСКИ

  ИЗГЛАСАН БОЈКОТИРАНИОТ ЗАКОН ЗА СУДСКИ СОВЕТ, ОДИ НА ПОТПИС КАЈ ПЕНДАРОВСКИБеа изгласани три реформски закони: за Судски совет, за слободен пристап до информации од јавен карактер и Законот за инспекциски надзор (Фото: К. Попов)

  Уште три системски закони, што не ги потпиша Ѓорге Иванов со име Република Северна Македонија, ги прегласаа пратениците на денешната седница во Собранието, прва по претседателските избори.

  Беа изгласани три реформски закони: за Судски совет, за слободен пристап до информации од јавен карактер и Законот за инспекциски надзор.

  Овие три закони одат на потпис кај новиот претседател Стево Пендаровски.

  С. К. ДЕЛЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира