КАЛЕНДАР ЗА ПОДДРШКА НА ЦЕНТАРОТ ЗА ДАУНОВ СИНДРОМ

a:1:{s:9:"td_source";s:45:"Скопје,(САКАМДАКАЖАМ.МК)

  КАЛЕНДАР ЗА ПОДДРШКА НА ЦЕНТАРОТ ЗА ДАУНОВ СИНДРОМ

  Центарот за Даунов синдром (ДСЦ) изработи календари за 2017, а со продажба го дополнува буџетот на организацијата.

  Ѕвезди на календарот се децата со Даунов синдром, а автор на фотосесијата е реномираниот фоторепортер Огнен Теофиловски.

  „Ако сакате да придонесете за збогатување на содржините и програмите на Центарот, да се вклучите во нашите напори да го разубавиме секојдневието на лицата со Даунов синдром, можете да помогнете на повеќе начини, а еден од нив е да купите некои од нашите производи. Овие донации нам многу ни значат за да продолжиме активно да креираме можности за интеграција, развој и дружба на и со лицата со Даунов синдром“, велат од ДСЦ.

  Календарот чини 150 денари, а Центарот нуди и новогодишни честитки, бележници за читање и изработки од камен и дрво произведени на редовните креативни работилници, како и плетени и хеклани украси и накит изработени од Елизабета Петковска, која на овој начин заработува за да си ја оствари животната желба да оди во Турција.

  Календарот и другите производи се прoдаваат во кафеата „Јавна соба“ и „Концепт 37“, во книжарницата „Матица“, во „Витрум студио“ и козметика „Темов“  во Скопје и директно во ДСЦ.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира