КЕРИМ ДОБИ ОСУМ ПОЗИТИВНИ И СЕДУМ НЕГАТИВНИ ГЛАСОВИ ВО ТРКАТА ЗА ГЕНЕРАЛЕН СЕКРЕТАР НА ОН

a:1:{s:9:"td_source";s:30:"Њујорк,(Ројтерс)

    КЕРИМ ДОБИ ОСУМ ПОЗИТИВНИ И СЕДУМ НЕГАТИВНИ ГЛАСОВИ ВО ТРКАТА ЗА ГЕНЕРАЛЕН СЕКРЕТАР НА ОН

    Советот за безбедност ќе одржува тајни гласања се додека се постигне консензус за кандидат да го наследи генералниот секретар на Обединетите нации, Јужнокореецот Бан Ки-мун, кој ќе се повлече на крајот од 2016 година по два петгодишни мандати. Вчера се одржа четвртиот круг од гласањето на 15-те членки на Советот за безбедност, на кое македонскиот кандидат Срѓан Керим доби осум позитивни и седум негативни гласови

    Симнете ја мобилната апликација

    ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира