И МАКЕДОНИЈА ДОСТАВИЛА ДО ГРЦИЈА НАЦРТ-СПОГОДБА ЗА ИМЕТО

  И МАКЕДОНИЈА ДОСТАВИЛА ДО ГРЦИЈА НАЦРТ-СПОГОДБА ЗА ИМЕТОМинистерот за надворешни работи Никола Димитров на денешната прес-конференција во Владата (Фото: СДК.МК)

  Македонија до Грција достави своја нацрт-спогодба за решавање на спорот за името, рече министерот за надворешни работи Никола Димитров. Тој потврди дека ја добиле грчката нацрт-спогодба која што е предмет на анализа во моментов.

  „Влегуваме во фаза кога има пишани документи. Нашата цел е да се најде разумно и достоинствено решение со кое ќе се направи дистинкција на Република Македонија со регионот во Грција. Има разлика помеѓу нашата и грчката нацрт-спогодба, но се надеваме дека ќе се надминат тие разлики, ако имаме единствена цел – решавање на долгогодишниот проблем“, изјави Димитров на денешната прес-конференција во Владата, додавајќи дека нема формални рокови за одговори на нацрт-спогодбите.

  Димитров рече прво неделава ќе разговара со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас во Скопје, а потоа и двајцата со посредникот Метју Нимиц во Виена на 30 март, која што ќе биде главна средба, бидејќи процесот се одвива под покровителство на Обединетите нации.

  Г. ТРПЕНОСКИ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира