Таг: спор за името

1 2 3 7 10 / 67 НАПИСИ
РУСКИ ПАКЕТ

РУСКИ ПАКЕТ

1 Додека ова го пишувам, на два дена до вториот круг на претседателските избори, ми иде да фатам џенем, оти веќе ми збоктиса по сто пати да се убедува ...
ЗАЕВ МУ ЧЕСТИТАШЕ НА ЦИПРАС ЗА РАТИФИКАЦИЈАТА НА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

ЗАЕВ МУ ЧЕСТИТАШЕ НА ЦИПРАС ЗА РАТИФИКАЦИЈАТА НА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

Премиерот Зоран Заев му честиташе на грчкиот премиер Алексис Ципрас за ратификацијата на Договорот од Преспа во парламентот во Атина. „Честито мој ...
ГРЧКИОТ ПАРЛАМЕНТ ДЕНЕСКА ПОПЛАДНЕ ГЛАСА ЗА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА, НАЈАВЕНИ НОВИ ПРОТЕСТИ ВО АТИНА

ГРЧКИОТ ПАРЛАМЕНТ ДЕНЕСКА ПОПЛАДНЕ ГЛАСА ЗА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА, НАЈАВЕНИ НОВИ ПРОТЕСТИ ВО АТИНА

Грчкиот парламент денеска попладне, на крајот од тридневната жестока дебата, ќе гласа за ратификацијата на Договорот од Преспа, со што треба да се ста ...
ПОЛИЦИЈАТА УПОТРЕБИ СОЛЗАВЕЦ НА ПРОТЕСТОТ ПРОТИВ ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА ВО АТИНА, НИШТО ОД ОЧЕКУВАНИТЕ 600.000 ДЕМОНСТРАНТИ

ПОЛИЦИЈАТА УПОТРЕБИ СОЛЗАВЕЦ НА ПРОТЕСТОТ ПРОТИВ ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА ВО АТИНА, НИШТО ОД ОЧЕКУВАНИТЕ 600.000 ДЕМОНСТРАНТИ

Десетици илјади Грци се собраа на протестот против Договорот од Преспа во Атина, со кој се решава 27 години стариот спор помеѓу Грција и Македонија и ...
ЈОРГО НА БИЛБОРД

ЈОРГО НА БИЛБОРД

1 Молкот започнува 48 часа пред референдумот.  И затоа, колумната мора да излезе ден порано. Овој пат ќе ја започнам со цитат од Јорго Кумуцакос, з ...
СПОР ЗА ДОГОВОР

СПОР ЗА ДОГОВОР

1 Многу е тешко да се прифати дека е постигнат договор со Грција. Некако потсвесно, кога ќе се спомене Грција ти доаѓа да изговориш „спорот за името“, ...
БРИТАНИЈА ГИ ПОВИКА СИТЕ ПАРТИИ И ВО МАКЕДОНИЈА И ВО ГРЦИЈА ДА ГИ ПРЕПОЗНААТ ПРИДОБИВКИТЕ ОД ДОГОВОРОТ

БРИТАНИЈА ГИ ПОВИКА СИТЕ ПАРТИИ И ВО МАКЕДОНИЈА И ВО ГРЦИЈА ДА ГИ ПРЕПОЗНААТ ПРИДОБИВКИТЕ ОД ДОГОВОРОТ

Британската Влада ги поттикува сите лидери, политички партии и граѓаните во Македонија и Грција да ги согледаат придобивките од договоро си кој се реш ...
ЗА ОПОЗИЦИЈАТА ВО ГРЦИЈА И МАКЕДОНИЈА СПОГОДБАТА Е СРАМНА И КАПИТУЛАНТСКА, ТОА ЗНАЧИ ДЕКА Е ПОСТИГНАТ КОМПРОМИС, КАЖА ДИМИТРОВ ПРЕД УТРЕШНОТО ГЛАСАЊЕ ЗА ДОГОВОРОТ

ЗА ОПОЗИЦИЈАТА ВО ГРЦИЈА И МАКЕДОНИЈА СПОГОДБАТА Е СРАМНА И КАПИТУЛАНТСКА, ТОА ЗНАЧИ ДЕКА Е ПОСТИГНАТ КОМПРОМИС, КАЖА ДИМИТРОВ ПРЕД УТРЕШНОТО ГЛАСАЊЕ ЗА ДОГОВОРОТ

Собраниската Комисија за европски прашања го усвои Предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на спорот за името со Грција. За утре в ...
ПО ПОТПИШУВАЊЕТО НА ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, ТРЕБА УШТЕ МНОГУ РАБОТА ЗА ДА СЕ ОСТВАРИ

ПО ПОТПИШУВАЊЕТО НА ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, ТРЕБА УШТЕ МНОГУ РАБОТА ЗА ДА СЕ ОСТВАРИ

Македонската и грчката влада предводени од премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, денеска во грчкиот дел на Преспа, во селото Псарадес (Нивици) го по ...
ГО ДОБИВ НАЈДОБРИОТ ПОДАРОК, КАЖА НИМИЦ, КОЈ ДЕНЕСКА ВО ПРЕСПА ГО СЛАВИ 79. РОДЕНДЕН

ГО ДОБИВ НАЈДОБРИОТ ПОДАРОК, КАЖА НИМИЦ, КОЈ ДЕНЕСКА ВО ПРЕСПА ГО СЛАВИ 79. РОДЕНДЕН

Метју Нимиц, специјалниот претставник на Обединетите нации кој беше медијатор во решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција од 1999 година, ...
1 2 3 7 10 / 67 НАПИСИ