Таг: спор за името

1 2 3 4 5 7 30 / 67 НАПИСИ
ЗАЕВ И ЦИПРАС ПОКАЖАА ЛИДЕРСТВО И ПОЛИТИЧКА ХРАБРОСТ, ВЕЛИ БОРИС ЏОНСОН, ЗА КОГО ДОГОВОРОТ Е ФАНТАСТИЧНА ВЕСТ

ЗАЕВ И ЦИПРАС ПОКАЖАА ЛИДЕРСТВО И ПОЛИТИЧКА ХРАБРОСТ, ВЕЛИ БОРИС ЏОНСОН, ЗА КОГО ДОГОВОРОТ Е ФАНТАСТИЧНА ВЕСТ

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон вели дека е фантастична вест што премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас постигнале договор за с ...
ОТСТРАНЕТА Е КЛУЧНАТА ПРЕЧКА ЗА НАТО И ЕУ, ИЗЈАВИ ГЕРМАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ ХАЈКО МАС

ОТСТРАНЕТА Е КЛУЧНАТА ПРЕЧКА ЗА НАТО И ЕУ, ИЗЈАВИ ГЕРМАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ ХАЈКО МАС

Со решавањето на 25-годишниот спор за името остранета е клучната пречка за НАТО и Европската унија, изјави министерот за надворешни работи на Германиј ...
МИ БЕШЕ ЧЕСТ ШТО БЕВ ПОСРЕДНИК – МЕТЈУ НИМИЦ ГО ПОЗДРАВИ ДОГОВОРОТ ПОМЕЃУ СКОПЈЕ И АТИНА

МИ БЕШЕ ЧЕСТ ШТО БЕВ ПОСРЕДНИК – МЕТЈУ НИМИЦ ГО ПОЗДРАВИ ДОГОВОРОТ ПОМЕЃУ СКОПЈЕ И АТИНА

Метју Нимиц, специјалниот посредник на Обединетите нации во решавањето на спорот за името, го поздрави постигнувањето на договорот помеѓу Македонија и ...
ЗАЕВ ИЗБРА ИМЕ, ДВЕТЕ СТРАНИ ЌЕ БИДАТ ПОБЕДНИЦИ СО ДОГОВОРОТ, ВЕЛИ КОЅИЈАС

ЗАЕВ ИЗБРА ИМЕ, ДВЕТЕ СТРАНИ ЌЕ БИДАТ ПОБЕДНИЦИ СО ДОГОВОРОТ, ВЕЛИ КОЅИЈАС

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас кажа дека македонскиот премиер Зоран Заев избрал кое име го сака од трите предлози на посредникот ...
ОТКАКО ГРЦИТЕ ОБЈАВИЈА ДЕКА СЕ СКАРАНИ, ЗАЕВ И ДИМИТРОВ СЕ СЛИКАА НА СЕМЕЈНА ДРУЖБА

ОТКАКО ГРЦИТЕ ОБЈАВИЈА ДЕКА СЕ СКАРАНИ, ЗАЕВ И ДИМИТРОВ СЕ СЛИКАА НА СЕМЕЈНА ДРУЖБА

Откако неколку грчки медиуми вчера објавија дека во Владата на Република Македонија има поделби околу прашањето за името, денеска премиерот Зоран Заев ...
ЗА СПОРОТ ЗА ИМЕТО ТРЕБА ТРПЕНИЕ И ДОВЕРБА, РЕЧЕ ЕВРОАМБАСАДОРОТ ЖБОГАР

ЗА СПОРОТ ЗА ИМЕТО ТРЕБА ТРПЕНИЕ И ДОВЕРБА, РЕЧЕ ЕВРОАМБАСАДОРОТ ЖБОГАР

За да се реши спорот за името сите треба да имаме трпение и доверба дека ќе дојде до тоа, рече евроамбасадорот Самуел Жбогар. „Сите со нетрпение ги ...
ОСТАНУВАМ ОПТИМИСТ, ОЧЕКУВАМ ДЕН ПОСКОРО ДА СЕ РЕШИ СПОРОТ ЗА ИМЕТО, ВЕЛИ ЗАЕВ

ОСТАНУВАМ ОПТИМИСТ, ОЧЕКУВАМ ДЕН ПОСКОРО ДА СЕ РЕШИ СПОРОТ ЗА ИМЕТО, ВЕЛИ ЗАЕВ

Премиерот Зоран Заев вели дека останува оптимист и очекува ден поскоро да заврши спорот со Грција за името. Одговарајќи на новинарско прашање на отвор ...
РЕШАВАЊЕТО НА СПОРОТ ЗА ИМЕТО ЌЕ ПРИДОНЕСЕ ЗА СТАБИЛНОСТА НА ЦЕЛИОТ РЕГИОН, ВЕЛИ БЕЈЛИ

РЕШАВАЊЕТО НА СПОРОТ ЗА ИМЕТО ЌЕ ПРИДОНЕСЕ ЗА СТАБИЛНОСТА НА ЦЕЛИОТ РЕГИОН, ВЕЛИ БЕЈЛИ

Американскиот амбасадор Џес Бејли вели дека решавањето на долгогодишниот спор за името меѓу Грција и Македонија ќе донесе добро за двете земји, но ќе ...
ВЛАДАТА ВО СКОПЈЕ НЕ Е СПРЕМНА ДА ГО ИСПОЛНИ ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО ОД БРИСЕЛ, ВЕЛИ ГРЦИЈА

ВЛАДАТА ВО СКОПЈЕ НЕ Е СПРЕМНА ДА ГО ИСПОЛНИ ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО ОД БРИСЕЛ, ВЕЛИ ГРЦИЈА

Договорот за името е во многу критична фаза со многу пресврти за кусо време, коментираат неименувани грчки владини извори што ги цитира атинска „Иефим ...
ИВАНОВ МУ КАЖАЛ НА ДИМИТРОВ ДЕКА НЕ ПРИФАЌА ИМЕ ЗА СЕВКУПНА УПОТРЕБА

ИВАНОВ МУ КАЖАЛ НА ДИМИТРОВ ДЕКА НЕ ПРИФАЌА ИМЕ ЗА СЕВКУПНА УПОТРЕБА

Претседателот Ѓорге Иванов нема да прифати име за севкупна употреба за решавање на спорот за името со Грција, соопштија од неговиот кабинет по средбат ...
1 2 3 4 5 7 30 / 67 НАПИСИ