МЕТЈУ ПАЛМЕР ОД СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ ДОАЃА НА ПРОСЛАВАТА НА ИЛИНДЕН ВО КРУШЕВО

  МЕТЈУ ПАЛМЕР ОД СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ ДОАЃА НА ПРОСЛАВАТА НА ИЛИНДЕН ВО КРУШЕВОПалмер ќе учествува на прославата на Илинден во Крушево, каде што годинава ќе се обрати претседателот Ѓорге Иванов. - Премиерот Зоран Заев на 23 мај се сретна Метју Палмер (Фото: Влада)

  Метју Палмер, в.д. заменик-помошник на Државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, ќе престојува во Македонија од утре до 3 август за да ја искаже поддршката на САД за Договорот од Преспа што земјата го постигна со Грција, како и за прогресот на земјата кон членството во НАТО и во ЕУ, соопшти амбасадата на САД во Скопје.

  Тој ќе учествува на прославата на Илинден во Крушево, каде што годинава ќе се обрати претседателот Ѓорге Иванов.

  Покрај средбата со Иванов, Палмер ќе се сретне со премиерот Зоран Заев и со лидери на политички партии, како и со претставници на локалните власти надвор од Скопје.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира