Таг: Стејт департмент

1 2 3 8 10 / 72 НАПИСИ
САД ЌЕ РАБОТАТ СО ДВЕТЕ СТРАНИ ДА СЕ ОДРЖАТ ПРИДОБИВКИТЕ НА ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, ВЕЛИ СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ

САД ЌЕ РАБОТАТ СО ДВЕТЕ СТРАНИ ДА СЕ ОДРЖАТ ПРИДОБИВКИТЕ НА ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, ВЕЛИ СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ

САД ќе работат со двете страни да се одржат придобивките на Преспанскиот договор, изјавија од прес-службата на американскиот Стејт департмент по изјав ...
КОРУПЦИЈАТА ДАВА ПЛОДНА ПОЧВА ДА ЦВЕТААТ ДЕЗИНФОРМАЦИИ, ВЕЛИ ЕЛИЗАБЕТ АЛЕН, ПОТСЕКРЕТАРКА НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ

КОРУПЦИЈАТА ДАВА ПЛОДНА ПОЧВА ДА ЦВЕТААТ ДЕЗИНФОРМАЦИИ, ВЕЛИ ЕЛИЗАБЕТ АЛЕН, ПОТСЕКРЕТАРКА НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ

Елизабет Ален, потсекретарка за јавна дипломатија и односи со јавноста на Стејт департментот на САД, во разговор за САКАМДАКАЖАМ.МК зборува за борбата ...
НЕ БИ ПРЕЈУДИЦИРАЛА ПОСЛЕДИЦИ, САД ГИ ОХРАБРУВААТ ЛИДЕРИТЕ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ДА ГО ПОЧИТУВААТ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, ВЕЛИ ЕЛИЗАБЕТ АЛЕН, ПОТСЕКРЕТАРКА НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ

НЕ БИ ПРЕЈУДИЦИРАЛА ПОСЛЕДИЦИ, САД ГИ ОХРАБРУВААТ ЛИДЕРИТЕ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ДА ГО ПОЧИТУВААТ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, ВЕЛИ ЕЛИЗАБЕТ АЛЕН, ПОТСЕКРЕТАРКА НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ

САД го поддржуваат Преспанскиот договор со Грција и беа разочарани што претседателката Гордана Сиљановска-Давкова не го користеше уставното име Северн ...
УПАДОТ НА ЗЛАТНА ЗОРА НА ИЗЛОЖБАТА НА СЕРГЕЈ АНДРЕЕВСКИ ВО СОЛУН ВЛЕЗЕ ВО ИЗВЕШТАЈОТ НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА ВО ГРЦИЈА

УПАДОТ НА ЗЛАТНА ЗОРА НА ИЗЛОЖБАТА НА СЕРГЕЈ АНДРЕЕВСКИ ВО СОЛУН ВЛЕЗЕ ВО ИЗВЕШТАЈОТ НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА ВО ГРЦИЈА

Нападот на изложбата на македонскиот сликар Сергеј Андреевски во Солун влезе во извештајот за човекови права за 2023 во Грција на американскиот Стејт ...
БУГАРИЈА И НАТАМУ ОДБИВА ДА ГИ РЕГИСТРИРА ЗДРУЖЕНИЈАТА НА ЕТНИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ, ВЕЛИ СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ ВО НОВИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА

БУГАРИЈА И НАТАМУ ОДБИВА ДА ГИ РЕГИСТРИРА ЗДРУЖЕНИЈАТА НА ЕТНИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ, ВЕЛИ СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ ВО НОВИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА

Бугарија генерално го почитува правото на слобода на здружување, но и натаму одбива да ги регистрира активистичките групи на етничките Македонци, се в ...
СЕРИОЗНА ВЛАДИНА КОРУПЦИЈА И ПОЛИТИЧКИ УНАПРЕДУВАЊА ВО СУДСТВОТО И ОБВИНИТЕЛСТВОТО, ЗАБЕЛЕЖА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ ВО ИЗВЕШТАЈОТ ЗА МАКЕДОНИЈА

СЕРИОЗНА ВЛАДИНА КОРУПЦИЈА И ПОЛИТИЧКИ УНАПРЕДУВАЊА ВО СУДСТВОТО И ОБВИНИТЕЛСТВОТО, ЗАБЕЛЕЖА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ ВО ИЗВЕШТАЈОТ ЗА МАКЕДОНИЈА

Сериозна владина корупција е еден од значајните проблеми со кои се соочува Северна Македонија, се вели во извештајот на американскиот Стејт Департмент ...
ПЛАЌАМ ДАНОК ВО САД, ГИ НЕГИРАМ СОМНЕВАЊАТА ОБЈАВЕНИ ОД СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ, ВЕЛИ АНЃУШЕВ ЗА СТАВАЊЕТО НА ЦРНА ЛИСТА

ПЛАЌАМ ДАНОК ВО САД, ГИ НЕГИРАМ СОМНЕВАЊАТА ОБЈАВЕНИ ОД СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ, ВЕЛИ АНЃУШЕВ ЗА СТАВАЊЕТО НА ЦРНА ЛИСТА

Поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев вели дека нема никаква основа да му биде ограничен влезот во САД, откако денеска Стејт Департментот го прогласи з ...
СЕ РАЗГЛЕДУВААТ И ДРУГИ ИМИЊА ЗА ОЗНАЧУВАЊЕ, КАЖА АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА АГЕЛЕР ПО СТАВАЊЕТО НА МЕРКО НА ЦРНАТА ЛИСТА НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ

СЕ РАЗГЛЕДУВААТ И ДРУГИ ИМИЊА ЗА ОЗНАЧУВАЊЕ, КАЖА АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА АГЕЛЕР ПО СТАВАЊЕТО НА МЕРКО НА ЦРНАТА ЛИСТА НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ

Американската амбасадорка Анџела Агелер вели дека во моментов се разгледуваат и други имиња за ставање на црната листа на САД, но, како што кажа таа, ...
КАКО АМЕРИКА НА ИЛЈАДНИЦИ КИЛОМЕТРИ ОД ТУКА ВИДЕЛА КОРУПЦИЈА КАЈ МЕРКО, А НАШИТЕ ИСТРАЖНИ ОРГАНИ НЕ ГЛЕДААТ, ПРАША ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ

КАКО АМЕРИКА НА ИЛЈАДНИЦИ КИЛОМЕТРИ ОД ТУКА ВИДЕЛА КОРУПЦИЈА КАЈ МЕРКО, А НАШИТЕ ИСТРАЖНИ ОРГАНИ НЕ ГЛЕДААТ, ПРАША ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека македонските истражни и правосудни органи треба да се запрашаат како САД дошле до информации дека градоначалник ...
САД ГО СТАВИЈА РАМИЗ МЕРКО НА ЦРНА ЛИСТА ПОРАДИ ЗНАЧАЈНА КОРУПЦИЈА И МЕШАЊЕ ВО СУДСКИ ПРОЦЕСИ

САД ГО СТАВИЈА РАМИЗ МЕРКО НА ЦРНА ЛИСТА ПОРАДИ ЗНАЧАЈНА КОРУПЦИЈА И МЕШАЊЕ ВО СУДСКИ ПРОЦЕСИ

САД го означуваат градоначалникот на Струга Рамиз Мерко како неподобен за влез во САД поради неговата вклученост во значајна корупција, соопшти Стејт ...
1 2 3 8 10 / 72 НАПИСИ