Таг: Илинден

1 2 3 5 10 / 47 НАПИСИ
14-ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ЗАГИНА ОД СТРУЕН УДАР ОТКАКО СЕ КАЧИЛО НА ВАГОН НА ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ВО ИЛИНДЕН

14-ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ЗАГИНА ОД СТРУЕН УДАР ОТКАКО СЕ КАЧИЛО НА ВАГОН НА ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ВО ИЛИНДЕН

Од струен удар загина 14-годишно девојче на железничка станица во Општина Илинден, соопшти Основното јавно обвинителство Скопје кое заедно со увидни е ...
НА СМЕА И ШЕГА

НА СМЕА И ШЕГА

Само со хумор тешко се преживува Македонија. За оваа болест потребна е потешка терапија. ...
ДВАПАТИ ЛЕЖЕВ ВО БУГАРСКИТЕ ЗАТВОРИ, СЕГА БУГАРИТЕ ЌЕ ВЛЕЗАТ ВО УСТАВОТ, А МАКЕДОНЦИТЕ ТАМУ ЌЕ ОСТАНАТ НЕПРИЗНАТИ, РЕЧЕ ПОЧЕСНИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ОМО „ИЛИНДЕН-ПИРИН“ ОД СОФИЈА

ДВАПАТИ ЛЕЖЕВ ВО БУГАРСКИТЕ ЗАТВОРИ, СЕГА БУГАРИТЕ ЌЕ ВЛЕЗАТ ВО УСТАВОТ, А МАКЕДОНЦИТЕ ТАМУ ЌЕ ОСТАНАТ НЕПРИЗНАТИ, РЕЧЕ ПОЧЕСНИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ОМО „ИЛИНДЕН-ПИРИН“ ОД СОФИЈА

Јас два пати по четири години лежев во бугарските затвори за македонските права во Бугарија, а сега македонската држава ќе ги впише Бугарите во Уставо ...
НАША ДОЛЖНОСТ КОН ИЛИНДЕНЦИТЕ И АСНОМЦИТЕ Е ДА СЕ ОБЕДИНИМЕ СИТЕ ЗА НАПРЕДОК НА ДРЖАВАТА И ЕВРОПСКА ИДНИНА, КАЖА КОВАЧЕВСКИ НА МЕЧКИН КАМЕН

НАША ДОЛЖНОСТ КОН ИЛИНДЕНЦИТЕ И АСНОМЦИТЕ Е ДА СЕ ОБЕДИНИМЕ СИТЕ ЗА НАПРЕДОК НА ДРЖАВАТА И ЕВРОПСКА ИДНИНА, КАЖА КОВАЧЕВСКИ НА МЕЧКИН КАМЕН

Под мотото „Илинден нашата сила за иднината“, денеска на Мечкин Камен во Крушево беше одбележан 2 Август - Денот на Републиката. На централната просла ...
ИЗЛЕЗОТ Е ИЗБОРИ И МНОЗИНСТВО НА ВМРО-ДПМНЕ ВО ПАРЛАМЕНТОТ, КАЖА МИЦКОСКИ ВО ТАШМАРУНИШТА

ИЗЛЕЗОТ Е ИЗБОРИ И МНОЗИНСТВО НА ВМРО-ДПМНЕ ВО ПАРЛАМЕНТОТ, КАЖА МИЦКОСКИ ВО ТАШМАРУНИШТА

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа дека владејачките партии СДСМ и ДУИ  се виновни за она што се случува со Македонија денес, а не ЕУ, и ре ...
НЕМА ПОРАДИ ЕУ ДА ЗАТВОРАМЕ ОЧИ И УШИ ЗА ОКУПАЦИЈАТА ОД ПРОФАШИСТИЧКА СОФИЈА, ЗА ДЕПОРТАЦИЈАТА НА ЕВРЕИТЕ ВО ТРЕБЛИНКА ИЛИ ЗА МАСАКРОТ ВО ВАТАША, КАЖА ПЕНДАРОВСКИ

НЕМА ПОРАДИ ЕУ ДА ЗАТВОРАМЕ ОЧИ И УШИ ЗА ОКУПАЦИЈАТА ОД ПРОФАШИСТИЧКА СОФИЈА, ЗА ДЕПОРТАЦИЈАТА НА ЕВРЕИТЕ ВО ТРЕБЛИНКА ИЛИ ЗА МАСАКРОТ ВО ВАТАША, КАЖА ПЕНДАРОВСКИ

Претседателот Стево Пендаровски е свесен дека кај македонските граѓани постои страв дека на патот кон ЕУ ќе биде цензурирано нашето историско паметење ...
НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА НИ ГО ОДЗЕМЕ МИНАТОТО, ИЛИНДЕН Е НАШАТА СИЛА И ЗА ИДНИНАТА, КАЖА КОВАЧЕВСКИ ВО КРУШЕВО

НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА НИ ГО ОДЗЕМЕ МИНАТОТО, ИЛИНДЕН Е НАШАТА СИЛА И ЗА ИДНИНАТА, КАЖА КОВАЧЕВСКИ ВО КРУШЕВО

„Како Македонци кои говорат македонски јазик, отворен ни е простор на европската маса. Првите документи во Брисел веќе се преведуваат на македонски ја ...
ДОБРОСОСЕДСТВО, НО ВРЗ ОСНОВА НА РЕЦИПРОЦИТЕТ, ЌЕ БИДЕ ЕДНА ОД ПОРАКИТЕ НА  СЕМАКЕДОНСКАТА СРЕДБА ЗА ИЛИНДЕН ВО ТРНОВО

ДОБРОСОСЕДСТВО, НО ВРЗ ОСНОВА НА РЕЦИПРОЦИТЕТ, ЌЕ БИДЕ ЕДНА ОД ПОРАКИТЕ НА  СЕМАКЕДОНСКАТА СРЕДБА ЗА ИЛИНДЕН ВО ТРНОВО

Ние сме за мир и добрососедство со секој народ, но кога тоа ќе почива на реципроцитет. Не можеме да прифатиме Бугарите во Македонија да ги уживаат сит ...
ИЛИНДЕН ЌЕ СЕ ОДБЕЛЕЖИ ВО МАНАСТИРОТ „ПРОХОР ПЧИНСКИ“ ПО ПАУЗА ОД 18 ГОДИНИ

ИЛИНДЕН ЌЕ СЕ ОДБЕЛЕЖИ ВО МАНАСТИРОТ „ПРОХОР ПЧИНСКИ“ ПО ПАУЗА ОД 18 ГОДИНИ

Претседателот Стево Пендаровски во вторник ќе предводи државнo-црковна делегација во посета на манастирот „Св. Прохор Пчински“, каде е одржано првото ...
ИЛИНДЕН ЗА РАДОСТ

ИЛИНДЕН ЗА РАДОСТ

Ајде да си го вратиме празникот. Да ја славиме Републиката, а не да ги славиме партиите. ...
1 2 3 5 10 / 47 НАПИСИ