ММФ ПРЕДЛАГА ПОСКАП БЕНЗИН И ДАНОК НА ИМОТ ЗА ДА СЕ ИСПЕГЛААТ ЗГОЛЕМУВАЊАТА НА ПЕНЗИИТЕ И СУБВЕНЦИИТЕ

  ММФ ПРЕДЛАГА ПОСКАП БЕНЗИН И ДАНОК НА ИМОТ ЗА ДА СЕ ИСПЕГЛААТ ЗГОЛЕМУВАЊАТА НА ПЕНЗИИТЕ И СУБВЕНЦИИТЕОд 1 јануари се зголемува акцизата за дизелот за 3,5 денари. - Министерот за финансии Драган Тевдовски и неговиот советник Бранимир Јовановиќ (Фото: М. Златевска)

  Меѓународниот монетарен фонд предлага да се зголемат даноците на горива и на имот, како дел од мерките за зголемување на приходите на државата за да може да се компензира за зголеменото трошење на пензии и субвенции изминативе години. ММФ, во извештајот за Македонија објавен вчера, сугерира веднаш да се почне со консолидација на фискалната политика со мерки на страната на приходите, но и на страната на расходите.

  Покрај зголемените даноци, ММФ препорачува поефикасна наплата на данокот на додадена вредност, за која што ММФ вели дека е пониска од земјите во регионот на Западен Балкан, како и намалување на нетаргетираните субвенции, посебно во земјоделскиот сектор.

  „Фискалната експанзија во изминативе години беше придружувана со повисоки пензии и субвенции. Консолидацијата треба да почне без одлагање, преку поефикасно собирање на ДДВ, рационализација на субвенциите, пензиски реформи и повисоки даноци на горива и имот. Овие мерки ќе осигураат фискална одржливост и ќе помогнат да се обезбедат големите инвестициски потреби во инфраструктура и човечки капитал“, се вели во извештајот на ММФ.

  За монетарната политика, ММФ вели дека засега е соодветна, но ќе биде потребно затегнување ако инфлацијата почне да расте рапидно. Финансискиот сектор, според ММФ, е добро капитализиран, ликвиден и профитабилен.

  ММФ предвидува раст на БДП од 1,9 отсто за 2017 година, 3,2 отсто за следната година и 3,8 отсто на среден рок.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира