МОМЧЕ БАРАШЕ ПОМОШ ПО ТЕЛЕФОН: „ТАТО ДОЈДИ СПАСИ МЕ“, А НОЗЕТЕ МУ БЕА ПОД АВТОБУСОТ, СВЕДОЧИ ЖИТЕЛ НА ЛАСКАРЦИ

  МОМЧЕ БАРАШЕ ПОМОШ ПО ТЕЛЕФОН: „ТАТО ДОЈДИ СПАСИ МЕ“, А НОЗЕТЕ МУ БЕА ПОД АВТОБУСОТ, СВЕДОЧИ ЖИТЕЛ НА ЛАСКАРЦИОд увидот на сообраќајната несреќа кај Ласкарци во која загинаа 16 лица, а 38 беа повредени. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Пострашна и потажна слика во животот не сум видел, сведочи Музафер Зибери, жител на селото Ласкарци, кој прв дошол на местото на автобуската несреќа на автопатот Скопје-Тетово на 13 февруари.

  Во сообраќајната несреќа загинаа 16 луѓе, а 38 беа тешко повредени.

  „Јас пострашна и потажна слика во животот не сум видел. Живеам на 100 метри од несреќата и одма дојдов со кола кај превртениот автобус. Десетина луѓе успеале да излезат, но другите… Имаше заглавени луѓе во автобусот. Едно момче самото повикуваше помош преку мобилниот телефон: ’Тато дојди да ми помогнеш!‘. А нозете му беа под автобусот. Имаше мртви. Ги видовме. Почна нешто да чади, го ставив при рака ПП апаратот. Од тие што беа надвор, имаше девојче целото во крв. Плачеше, викаше многу. Видов легнат човек, му плиснав вода, се освести. Девојчето, освестениот, за кој не знаев дека бил возачот на автобусот и патник од Албанија, ги ставив во колата и веднаш тргнав за Воена болница кон Скопје“, раскажуваше Зибери.

  Сите адвокати и судијката Дијана Груевска, му се заблагодарија на Зибери за помошта и пожртвуваноста во спасувањето на животите по несреќата кај неговата куќа во Ласкарци.

  По патот возачот на автобусот го удирал Зибери по ногата и му викал: „Полека, полека вози!“

  Обвинети за несреќата кај Ласкарци се сопственикот на компанијата „Дурмо Турс“, Дурмиш Белули, вработениот во компанијата „Дурмо Турс“, Ремзи Мифтари, машинскиот инженер Игор Ѓорѓиевски и возачот Маноил Трифуновски.

  На обвинетите им се суди за тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот.

  Судењето продолжува со сослушување сведоци и оштетени во трагичната несреќа.

  С. К. ДЕЛЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира