НАГРАДАТА „11 ОКТОМВРИ“ ЗА МЕТОДИ ЧЕПРЕГАНОВ, ЛИНДИТА АХМЕТИ, ТОМИСЛАВ ОСМАНЛИ И МИЦЕ ЈАНКУЛОВСКИ

  НАГРАДАТА „11 ОКТОМВРИ“ ЗА МЕТОДИ ЧЕПРЕГАНОВ, ЛИНДИТА АХМЕТИ, ТОМИСЛАВ ОСМАНЛИ И МИЦЕ ЈАНКУЛОВСКИНевропсихијатарот д-р Методи Чепреганов наградата ја доби постхумно. (Фото: СДК.МК)

  Невропсихијатарот д-р Методи Чепреганов, кој почина на 9 јули на 86 години, е добитник на државната награда „11 Октомври“ за 2022 за животно дело во областа на науката, соопшти Министерството за култура. Добитници на наградата за животно дело во областа на културата и уметноста се поетесата Линдита Ахмети, писателот Томислав Османли, и сликарот Мицко Јанкуловски.

  Државната награда „11 Октомври“ е највисоко признание за животно дело во областа на науката, уметноста, стопанството и другите дејности од јавен интерес на земјава, а годинава претседател на Одборот беше Џевдет Хајредини.

  Наградата ќе им биде врачена на добитниците на 11 октомври во 12 часот во Собранието.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира