НЕМА ПОВРЕДЕНИ ВО ПОЖАРОТ НА ГРАДЕЖЕН, СТУДЕНТИТЕ НАВРЕМЕНО БИЛЕ ЕВАКУИРАНИ

  НЕМА ПОВРЕДЕНИ ВО ПОЖАРОТ НА ГРАДЕЖЕН, СТУДЕНТИТЕ НАВРЕМЕНО БИЛЕ ЕВАКУИРАНИЗа причините за пожарот одговор треба да даде Министерството за внатрешни работи, откако ќе изврши увид на терен. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Нема повредени студентите во пожарот што изби во Градежниот факултет во Скопје. Пожарот е изгаснат и има само матeријална штета. Командирот на Противпожарната бригада Ѕвонко Томевски вели дека студентите кои утрово дошле на прадавања на факултетот навремено биле евакуирани.

  „Пожарот изби на вториот кат на факултетот во 9.10 часот. Веднаш по пријавата на терен дојдовме со 12 возила и 24 пожарникари. Нема повредени, но има материјална штета. Уништен е вториот кат и покривот на факултетот“, вели Томевски.

  Тој додава дека за причините за пожарот одговор треба да даде Министерството за внатрешни работи, откако ќе изврши увид на терен.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира