НИКОЛА ИВАНОВСКИ ИЗБРАН ЗА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА УСТАВНИОТ СУД

a:1:{s:9:"td_source";s:45:"Скопје,(САКАМДАКАЖАМ.МК)

  НИКОЛА ИВАНОВСКИ ИЗБРАН ЗА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА УСТАВНИОТ СУД

  Со седум гласа „за“ и два „против“, Уставниот суд претпладнево го избра за нов претседател уставниот судија Никола Иваноски. Со неговиот избор е прескокнат редоследот, велат од Уставниот суд, бидејќи на ред беше следните три години највисокиот суд да го води уставен судија од редот на заедниците.
  Претходно, ад хок формирана комисија за кадровски прашања, составена од тројца уставни судии го предложила Иваноски за петседател. Претседател на Уставниот суд се станува со гласовите од најмалку две третини од уставните судии, односно со шест од девет гласа.
  Пред десетина дена, Уставниот суд го избра Александар Лазов за генерален секретар, на местото на Оливера Филиповска, за која досегашната претседателка Елена Гошева не успеа да ги убеди уставните судии од мнозинството околу неа да ја реизберат.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира