НИМИЦ ФЕР ДА КАЖЕ ДЕКА РЕШЕНИЕ ЗА ИМЕТО НЕМА, ВЕЛИ ПРВИОТ АМБАСАДОР ВО ГРЦИЈА ЉУПЧО АРСОВСКИ

a:1:{s:9:"td_source";s:45:"Скопје,(САКАМДАКАЖАМ.МК)

  НИМИЦ ФЕР ДА КАЖЕ ДЕКА РЕШЕНИЕ ЗА ИМЕТО НЕМА, ВЕЛИ ПРВИОТ АМБАСАДОР ВО ГРЦИЈА ЉУПЧО АРСОВСКИ

  Првиот амбасадор на Македонија во Грција Љупчо Арсовски смета дека медијаторот во спорот за името Метју Нимиц треба да биде фер и да каже дека двете страни се далеку, далеку од решение за спорот и дека дводецениските преговори со посредство на Обединетите нации се промашени.

  “Треба нови луѓе, нови генерации за доближување и од двете страни“, рече тој на панелот насловен “25 години подоцна: Местото на Македонија во глобалното семејство на нации“, во организација на Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) и Обединетата македонска дијаспора (ОМД).

  “Но ако ги вратиме правната држава и владеењето на правото, кои ги загубивме поради одредени лични и партиски интереси, ако ги вратиме критериумите кои ги достигнавме, а ги изгубивме, Република Македонија пак ќе се приближи на европскиот пат и тоа ЕУ и НАТО ќе го препознаат“, вели Арсовски.

  Експратеникот и аналитичар Ризван Сулејмани, Македонија во глобалното семејство на нации ја виде како земја која уште не си ги средила меѓуетничките односи и која треба под итно да избере: дали ќе биде мртов остров, крстопат на кој внатре ќе се судриме еден со друг, или столб на поврзување.

  “Живееме заедно, но нашиот спор е механички. Не е органски. Ние треба првин да си ги средиме меѓуетничките односи и да менаџираме со работите кои не се менуваат: со географијата, со нас, кои остануваме тука на ова заедничко парче земја и со нашите соседи, кои остануваат наши соседи“, смета Сулејмани.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира