Таг: ОН

1 2 3 10 / 25 НАПИСИ
ТУРЦИЈА ГО СМЕНИ МЕЃУНАРОДНОТО ИМЕ ВО ТУРКИЈЕ

ТУРЦИЈА ГО СМЕНИ МЕЃУНАРОДНОТО ИМЕ ВО ТУРКИЈЕ

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу испрати писмо до Обединетите нации со кое формално побара неговата земја да се преименува во „ ...
РУСКИТЕ ВОЈНИЦИ УБИВААТ ЦИВИЛИ КАКО ТЕРОРИСТИ НА ИСЛАМСКА ДРЖАВА, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ ВО ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ

РУСКИТЕ ВОЈНИЦИ УБИВААТ ЦИВИЛИ КАКО ТЕРОРИСТИ НА ИСЛАМСКА ДРЖАВА, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ ВО ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ

Украинскиот претседател Володимир Зеленски пушти снимка со лешеви на украински цивили во своето прво обраќање до Советот за безбедност на Обединетите ...
БЛОКАДАТА НА ПОМОШТА ВО ХРАНА ЗА МАРИУПОЛ Е НЕПРИФАТЛИВА ВО 21. ВЕК, ВЕЛАТ ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ

БЛОКАДАТА НА ПОМОШТА ВО ХРАНА ЗА МАРИУПОЛ Е НЕПРИФАТЛИВА ВО 21. ВЕК, ВЕЛАТ ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ

Светската програма за храна на Обединетите нации (ОН) вели дека не може да стигне до илјадниците луѓе заробени во Мариупол, бидејќи градот е целосно б ...
НАД 6,6 МИЛИОНИ УКРАИНЦИ СЕ ВНАТРЕШНО РАСЕЛЕНИ, А 3,2 МИЛИОНИ СЕ БЕГАЛЦИ ВО СТРАНСТВО ПОРАДИ РУСКАТА АГРЕСИЈА ВРЗ УКРАИНА

НАД 6,6 МИЛИОНИ УКРАИНЦИ СЕ ВНАТРЕШНО РАСЕЛЕНИ, А 3,2 МИЛИОНИ СЕ БЕГАЛЦИ ВО СТРАНСТВО ПОРАДИ РУСКАТА АГРЕСИЈА ВРЗ УКРАИНА

Агенцијата за миграција на ОН денеска соопшти дека речиси 6,5 милиони луѓе се внатрешно раселени во Украина, покрај 3,2 милиони кои веќе ја напуштиле ...
ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ СО УКАЗ ГО НАЗНАЧИ ФРЧКОСКИ ЗА АМБАСАДОР ВО ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ СО УКАЗ ГО НАЗНАЧИ ФРЧКОСКИ ЗА АМБАСАДОР ВО ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ

Претседателот Стево Пендаровски денеска со указ го назначи професорот Љубомир Фрчкоски за ополномоштен амбасадор во Обединетите нации во Њујорк, потвр ...
ФРЧКОСКИ ПРЕДЛОЖЕН ЗА АМБАСАДОР ВО ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ВО ЊУЈОРК

ФРЧКОСКИ ПРЕДЛОЖЕН ЗА АМБАСАДОР ВО ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ВО ЊУЈОРК

Професорот од Правниот факултет Љубомир Фрчкоски е предложен од Министерството за надворешни работи да биде амбасадор во македонската мисија во седишт ...
ГЛОБАЛНАТА ИНИЦИЈАТИВА АЦТ-АКЦЕЛЕРАТОР ПРЕКУ НОВА КОНФЕРЕНЦИЈА ЌЕ СЕ ОБИДЕ ДА СОБЕРЕ 35 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ЗА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД-19

ГЛОБАЛНАТА ИНИЦИЈАТИВА АЦТ-АКЦЕЛЕРАТОР ПРЕКУ НОВА КОНФЕРЕНЦИЈА ЌЕ СЕ ОБИДЕ ДА СОБЕРЕ 35 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ЗА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД-19

Наша должност е да обезбедиме вакцините, третманите и тестовите за ковид-19 да бидат достапни за сите, изјави британскиот министер за надворешни работ ...
МАКЕДОНСКИТЕ ВОЈНИЦИ КОИ СЕ ВО МИСИЈА НА ОН ВО ЛИБАН СЕ БЕЗБЕДНИ ПО ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО БЕЈРУТ, ВЕЛАТ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОДБРАНА

МАКЕДОНСКИТЕ ВОЈНИЦИ КОИ СЕ ВО МИСИЈА НА ОН ВО ЛИБАН СЕ БЕЗБЕДНИ ПО ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО БЕЈРУТ, ВЕЛАТ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОДБРАНА

Македонските војници кои се дел од мисијата на Обединетите нации во Либан УНИФИЛ се безбедни  и сигурни по огромната експлозија што го стресе главнот ...
ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ПРЕПОРАЧАА ИСХРАНА СО ЗЕЛЕНЧУК ЗА СПАС ОД КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ

ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ПРЕПОРАЧАА ИСХРАНА СО ЗЕЛЕНЧУК ЗА СПАС ОД КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ

Преминувањето кон исхрана базирана на зеленчук и растенија може да помогне во борбата со климатските промени, стои во извештајот на Обединетите нации. ...
СПОРОТ ЗА ИМЕТО СО ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ЗАВРШИ ВО ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ

СПОРОТ ЗА ИМЕТО СО ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ЗАВРШИ ВО ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ

Вчера беше доставено заедничкото писмо до Генералниот секретар на ОН, со кое се информира Антонио Гутереш за датумот на влегување на сила на Конечната ...
1 2 3 10 / 25 НАПИСИ