Таг: Метју Нимиц

1 2 3 4 10 / 38 НАПИСИ
АКО НЕ УСПЕЕ РЕФЕРЕНДУМОТ, СИТЕ ЌЕ ДИГНАТ РАЦЕ ОД ВАС, ВЕЛИ НИМИЦ

АКО НЕ УСПЕЕ РЕФЕРЕНДУМОТ, СИТЕ ЌЕ ДИГНАТ РАЦЕ ОД ВАС, ВЕЛИ НИМИЦ

Одбивањето на Договорот од Преспа за решавање на спорот за името со Грција би можело да се толкува како порака до светот оти не сме заинтересирани за ...
ГО ДОБИВ НАЈДОБРИОТ ПОДАРОК, КАЖА НИМИЦ, КОЈ ДЕНЕСКА ВО ПРЕСПА ГО СЛАВИ 79. РОДЕНДЕН

ГО ДОБИВ НАЈДОБРИОТ ПОДАРОК, КАЖА НИМИЦ, КОЈ ДЕНЕСКА ВО ПРЕСПА ГО СЛАВИ 79. РОДЕНДЕН

Метју Нимиц, специјалниот претставник на Обединетите нации кој беше медијатор во решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција од 1999 година, ...
МИ БЕШЕ ЧЕСТ ШТО БЕВ ПОСРЕДНИК – МЕТЈУ НИМИЦ ГО ПОЗДРАВИ ДОГОВОРОТ ПОМЕЃУ СКОПЈЕ И АТИНА

МИ БЕШЕ ЧЕСТ ШТО БЕВ ПОСРЕДНИК – МЕТЈУ НИМИЦ ГО ПОЗДРАВИ ДОГОВОРОТ ПОМЕЃУ СКОПЈЕ И АТИНА

Метју Нимиц, специјалниот посредник на Обединетите нации во решавањето на спорот за името, го поздрави постигнувањето на договорот помеѓу Македонија и ...
ТРИ ОД ПРЕДЛОЗИТЕ НА НИМИЦ СЕ НА МАСА, ДОГОВОРОТ Е ПРАШАЊЕ НА ДЕНОВИ, ВЕЛИ КОЅИЈАС

ТРИ ОД ПРЕДЛОЗИТЕ НА НИМИЦ СЕ НА МАСА, ДОГОВОРОТ Е ПРАШАЊЕ НА ДЕНОВИ, ВЕЛИ КОЅИЈАС

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас вели дека преговорите за името не се пропаднати и прашање е на денови кога ќе бидат надминати прео ...
ВОЗБУДЕНИ ПРАЗНИКОЉУПЦИ

ВОЗБУДЕНИ ПРАЗНИКОЉУПЦИ

1 Добро утро Македонци, драги сограѓани. Дали се наспавте? Или ќе поспиеме уште малку? Уште едно десетина години, а може и малку подолго. Дали по р ...
НЕМА ФИНАЛНО РЕШЕНИЕ, ПРЕГОВОРИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ ВО БРИСЕЛ, РЕЧЕ НИМИЦ ПО СРЕДБАТА СО ДИМИТРОВ И КОЅИЈАС ВО ЊУЈОРК

НЕМА ФИНАЛНО РЕШЕНИЕ, ПРЕГОВОРИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ ВО БРИСЕЛ, РЕЧЕ НИМИЦ ПО СРЕДБАТА СО ДИМИТРОВ И КОЅИЈАС ВО ЊУЈОРК

Нема финално решение за спорот за името, преговорите ќе продолжат во Брисел, рече посредникот Метју Нимиц, по завршувањето на денашната средба во седи ...
ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО ВО ЊУЈОРК ПРОДОЛЖУВААТ УТРЕ

ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО ВО ЊУЈОРК ПРОДОЛЖУВААТ УТРЕ

Преговорите за спорот за името меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со посредникот Метју Нимиц ...
ДИМИТРОВ И КОЅИЈАС В ЧЕТВРТОК НА СРЕДБА СО НИМИЦ ВО ЊУЈОРК

ДИМИТРОВ И КОЅИЈАС В ЧЕТВРТОК НА СРЕДБА СО НИМИЦ ВО ЊУЈОРК

Министерот за надворешни работи Никола Димитров  на 24 и 25 мај (четврток и петок) во Њујорк, ќе се сретне со министерот за надворешни работи на Грциј ...
БЕШЕ ИНТЕНЗИВНО, НО ЗАВРШИВМЕ ПОЗИТИВНА РАБОТА, РЕЧЕ НИМИЦ ПО СРЕДБАТА СО ДИМИТРОВ И КОЅИЈАС ВО СУНИО

БЕШЕ ИНТЕНЗИВНО, НО ЗАВРШИВМЕ ПОЗИТИВНА РАБОТА, РЕЧЕ НИМИЦ ПО СРЕДБАТА СО ДИМИТРОВ И КОЅИЈАС ВО СУНИО

Средбата со министрите Никола Димитров и Никос Коѕијас беше сериозна и интензивна, но завршивме позитивна работа, рече посредникот во спорот за името ...
СО КОЅИЈАС РАЗГОВАРАВМЕ ЗА ТЕШКИТЕ ПРАШАЊА, ГЛАВНАТА РАЗЛИКА Е ОПФАТОТ НА УПОТРЕБА, КАЖА ДИМИТРОВ ПО СРЕДБАТА ВО СОЛУН

СО КОЅИЈАС РАЗГОВАРАВМЕ ЗА ТЕШКИТЕ ПРАШАЊА, ГЛАВНАТА РАЗЛИКА Е ОПФАТОТ НА УПОТРЕБА, КАЖА ДИМИТРОВ ПО СРЕДБАТА ВО СОЛУН

Главната разлика во спорот за името меѓу Грција и Македонија е врзана со опфатот на употреба, кажа денес во Солун министерот за надворешни работи Нико ...
1 2 3 4 10 / 38 НАПИСИ