НОВА ЕРА ВО КРАТОВО, ЅИНГО ИЗГУБИ ПОСЛЕ 27 ГОДИНИ НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА

  НОВА ЕРА ВО КРАТОВО, ЅИНГО ИЗГУБИ ПОСЛЕ 27 ГОДИНИ НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈАЛидерот на Социјалистичка партија на средби со граѓаните на Куманово во предизборната кампања. (Фото: Фејсбук/СП)

  После 27 години, за прв пат Кратово доби градоначалник кој не е од Социјалистичка партија предводена од Љубисав Иванов -Ѕинго.

  На шестите по ред локални избори организирани во независна Република Македонија, во прв круг победи д-р Љупчо Бојаџиев, кандидат на колицијата предводена од СДСМ.

  Љупчо Бојаџиев доби 3.384 , а Мите Андоновски, кандидат на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ во која е и Социјалистичката партија на Ѕинго – 2.274 гласови.

  Во Кратово секогаш на локалните избори победуваше кандидатот на Сцијалистичката партија, но, со различни коалиции.

  • 1996 победи Милан Стојанов-Социјалистичка партија (СП)
  • 2000 – Стојан Миланов, кандидат од коалицијата СДСМ-СП – Тогаш Миланов го победи сегашниот победник на изборите Љупчо Бојаџиев, кој беше кандидат на коалицијата ВМРО-ДПМНЕ и Демократска алтернатива (ДА).
  • 2005 – Мите Андоновски од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ-СП
  • 2009 – Мите Андоновски- Коалиција ВМРО-ДПМНЕ-СП
  • 2013 – Мите Андоновски -Коалиција ВМРО-ДПМНЕ-СП
  • 2017 – Љупчо Бојаџиев – Независен кандидат со поддршка на коалицијата предводена од СДСМ

  Г. ТРПЕНОСКИ

   

   

   

   

   

   

   

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира