НУДИМЕ ПОДДРШКА ЗА ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО, СООПШТИ БЕЛАТА КУЌА ПО РАЗГОВОРОТ НА МАЈК ПЕНС И ЗАЕВ

    НУДИМЕ ПОДДРШКА ЗА ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО, СООПШТИ БЕЛАТА КУЌА ПО РАЗГОВОРОТ НА МАЈК ПЕНС И ЗАЕВСАД нуди поддршка за договорот за името и неговата успешна имплементација, стои во соопштението од Белата куќа. - Мајк Пенс

    Заменик претседателот Мајк Пенс зборувал со премиерот на Република Македонија Зоран Заев и му честитал за историскиот договор со Грција, соопшти Белата куќа.

    „Тој ја поздрави позитивната одлука на Европскиот совет за отворање на пристапните преговори во јуни 2019 година и уште еднаш ја потврди поддршката на САД за членството на Македонија во НАТО и ЕУ. Заменик претседателот Пенс го пофали лидерството на премиерот Заев, храброста и посветеноста на мирот и стабилноста во регионот и понуди американска поддршка за договорот за името и неговата успешна имплементација“, стои во соопштението од Белата куќа.

    Симнете ја мобилната апликација

    ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира