ПАДНА СИСТЕМОТ НА ГРАНИЧНИТЕ ПРЕМИНИ, СЕ ПРОПУШТААТ САМО ИТНИ СЛУЧАИ

  ПАДНА СИСТЕМОТ НА ГРАНИЧНИТЕ ПРЕМИНИ, СЕ ПРОПУШТААТ САМО ИТНИ СЛУЧАИОд МВР велат дека ќе известат кога сè кога ќе се среди и ќе почнат да се пропуштаат возила. (Архивска фотографија)

  Паднат е системот на граничните премини, екипите се на терен и работат на ситуацијата, велат кусо од Министерството за внатрешни работи (МВР). Од МВР велат дека ќе известат кога сè кога ќе се среди и ќе почнат да се пропуштаат возила.

  „Системот на граничните премини не е во функција, но екипи работат на негово оспособување . Селективно се пропуштаат само поитни случаи“, велат од МВР.

  На граничниот премин Деве Баир чекаат да се подигне системот и дел од оние 100-150 бугарски граѓани, кои заедно со бугарската делегација на чело со министерот за внатрешни работи Иван Демерџиев ќе дојдат во Скопје на одбележувањето на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“.

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира