ПЕТМИНА ПОЧИНАА, 78 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 894 ТЕСТОВИ

  ПЕТМИНА ПОЧИНАА, 78 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 894 ТЕСТОВИВо последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 - Возило на Брза помош пред Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“. (Фото: Ѓ. Личовски )

  Починати се 5 лица во изминатите 24 часа по компликации од коронавирус, и тоа тројца пациенти од Скопје, еден од Куманово и еден пациент од Струга, објави на Фејсбук министерот за здравство Венко Филипче.

  Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 во:
  -Скопје 26
  -Куманово 4
  -Дебар 1
  -Штип 17
  -Тетово 9
  -Струга 3
  -Битола 1
  -Охрид 1
  -Гостивар 5
  -Крива Паланка 1
  -Кочани 1
  -Пробиштип-3,
  -Виница 1
  -Свети Николе 5

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 172 оздравени лица од:
  -Скопје 72
  -Куманово 53
  -Штип 20
  -Прилеп 4
  -Тетово 10
  -Велес 1
  -Гостивар 5
  -Пробиштип 2
  -Ресен 4
  -Неготино 1

  Досега во земјата се направени вкупно 68.059 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

  Вкупно ковид дијагностицирани во нашата земја има 71.24,  оздравени се 3.199, починаа  346, активни се  3.579.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира