РАШКОВСКИ ПРОТНАЛ НА ВЛАДА НЕЗАКОНСКО ПРАВО ЗА ГРАДЕЊЕ, ФИРМАТА МУ СЕ ОДДОЛЖИЛА СО АВТОМОБИЛ ОД 50 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА СОПРУГАТА

  РАШКОВСКИ ПРОТНАЛ НА ВЛАДА НЕЗАКОНСКО ПРАВО ЗА ГРАДЕЊЕ, ФИРМАТА МУ СЕ ОДДОЛЖИЛА СО АВТОМОБИЛ ОД 50 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА СОПРУГАТАСтанува збор за автомобил Доџ вајпер СРТ В10 кабрио од 2005 година, за кој што цената почнува од 50 илјади евра. (Фото: принтскрин)

  Сопругата на поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски во февруари добила на подарок автомобил Доџ Вајпер СРТ од 2005 година, чија што пазарна вредност е најмалку 50 илјади евра, а во анкетниот лист на Рашковски е пријавено дека вреди 5 илјади евра, откри Антикорупциската комисија. Автомобилот претходно бил во сопственост на лице, кое го наводно го купил од гостиварската фирма во ноември минатата година за 5 илјади евра.

  Според предметот на Антикорупциската комисија, истата гостиварска фирма во декември минатата година побарала од Генералниот секретаријат на Владата во декември 2018, додека генерален секретар беше Рашковски, за имот со деловен простор во Гостивар во сопственост на државата да ѝ биде пренесено правото на градење и уредување.

  Генералниот секретаријат веднаш го доставил барањето до Министерството за транспорт и врски, од каде што добиле одговор дека не се исполнети законските услови за пренесување на правото за градење утврдени во Законот за градење.

  Но, и покрај негативното мислење од министерството, Генералниот секретаријат на владина седница доставил информација со преддоговор за пренесување на правото за градење на гостиварската фирма. Информацијата не поминала на влада.

  Од Антикорупциската комисија велат дека оттука произлегуваат сомневањата за незаконитото постапување на Драги Рашковски, генерален секретар на Владата, а со цел примање награда за истото, во конкретниот случај возилото и доставуваат иницијатива до Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за утврдување на одговорност за Драги Рашковски.

  Рашковски наскоро го очекува судење по обвинение на Обвинителството за организиран криминал и корупција, кое по шестмесечна истрага го обвини поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски за злоупотреби на пари од Буџетот за купување на софтвери што тој ги инвовирал, а никаде не биле потребни.

  Во истрагата која беше поделена на два дела, обвинети се уште 6 лица, со Рашковски вкупно седум.

  М. ИЛИОСКИ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира