РАЗРЕШЕН ГОРАН ГРУЈОВСКИ, НАЧАЛНИКОТ НА ПЕТТАТА УПРАВА ОСОМНИЧЕН ВО СЛУЧАЈОТ „ТВРДИНА”

a:1:{s:9:"td_source";s:45:"Скопје,(САКАМДАКАЖАМ.МК)

  РАЗРЕШЕН ГОРАН ГРУЈОВСКИ, НАЧАЛНИКОТ НА ПЕТТАТА УПРАВА ОСОМНИЧЕН ВО СЛУЧАЈОТ „ТВРДИНА”

  Началникот на петтата управа Горан Грујовски, кој е осомничен во случајот „Тврдина” на СЈО, е разрешен, соопшти министерот за внатрешни работи Митко Чавков.

  Разрешувањетo е во законски рамки, иако Грујовски се наоѓа на боледување, тврди Чавков, без да каже зошто е разрешен началникот на петтата управа.

  Грујовски е првоосомничен во случајот „Тврдина“, што го отвори СЈО. Тој, заедно со уште четворица осомничени, меѓу кои е и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, се товарат дека минатата година ги уништиле системите од незаконското следење на комуникациите, вредни 10 милиони евра.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари