РУСИЈА ГО ПОДДРЖА ИВАНОВ ПРОТИВ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР

    РУСИЈА ГО ПОДДРЖА ИВАНОВ ПРОТИВ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР„Договорот од Преспа е во спротивност со меѓународното право и македонскиот устав, како што кажа и Ѓорге Иванов во ОН“, велат од руското МНР. - Од говорот на Иванов во ОН (Фото: Фејсбук)

    Руското министерство за надворешни работи вели дека Преспанскиот договор им противречи на меѓународното право и на македонскиот устав, цитирајќи го говорот на претседателот Ѓорге Иванов во Обединетите Нации, во соопштението за референдумот за името на 30 септември. Според руското МНР, излезноста од 36,8% не дозволува да биде признаен референдумот и јасно покажува дека македонските гласачи претпочитаат бојкот.

    „Две третини од населението во Македонија не го поддржа Преспанскиот договор. Нашата принципиелна позиција останува непроменлива: долгорочно решение може да биде најдено од самите две страни, без надворешни мешања, исклучиво во рамките на правото и со широка општествена поддршка. Преспанскиот договор не ги исполнува овие критериуми. Договорот им противречи на меѓународното право и на македонскиот устав, како што неколку пати нагласи претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, вклучувајќи и од говорницата во Генералното собрание на Обединетите Нации“, се вели во дел од соопштението.

    Симнете ја мобилната апликација

    ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира