Таг: Договор од Преспа

1 2 3 8 10 / 78 НАПИСИ
НА МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ ДЕНЕСКА ТРЕБА ДА ИМ СТАНЕ ЈАСНО ШТО ЗНАЧИ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР И ЧЛЕНСТВОТО ВО НАТО, ВЕЛИ ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДОРКА АНКЕ ХОЛШТАЈН

НА МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ ДЕНЕСКА ТРЕБА ДА ИМ СТАНЕ ЈАСНО ШТО ЗНАЧИ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР И ЧЛЕНСТВОТО ВО НАТО, ВЕЛИ ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДОРКА АНКЕ ХОЛШТАЈН

Германската амбасадорка во Скопје Анке Холштајн вели дека Северна Македонија денеска јасно гледа што значи да се биде членка на НАТО и да не беше земј ...
ЗАЕВ И ЦИПРАС ЈА ДОБИЈА НАГРАДАTA ЗА МИР НА ВЕСТФАЛИЈА ЗА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

ЗАЕВ И ЦИПРАС ЈА ДОБИЈА НАГРАДАTA ЗА МИР НА ВЕСТФАЛИЈА ЗА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

Премиерот Зоран Заев и поранешниот премиер на Грција Алексис Ципрас денеска ја добија Меѓународната награда за мир на Вестфалија за 2020 година. Награ ...
МАКЕДОНСКАТА ВЛАДА ГО ИСКОРИСТИ СИЛНОТО ПАРТНЕРСТВО СО ГРЦИЈА ДА СИ ОБЕЗБЕДИ ЕНЕРГЕТСКА БЕЗБЕДНОСТ, РЕЧЕ ПАЛМЕР НА БИЗНИС ФОРУМОТ ВО ОХРИД

МАКЕДОНСКАТА ВЛАДА ГО ИСКОРИСТИ СИЛНОТО ПАРТНЕРСТВО СО ГРЦИЈА ДА СИ ОБЕЗБЕДИ ЕНЕРГЕТСКА БЕЗБЕДНОСТ, РЕЧЕ ПАЛМЕР НА БИЗНИС ФОРУМОТ ВО ОХРИД

Заменик-помошникот државен секретар на САД за европски прашања Метју Палмер кажа дека македонската влада го искористи своето силно партнерство со Грци ...
ГРЦИЈА БЛОКИРА ТРИ МЕМОРАНДУМИ ОТИ ЗАЕВ НАПИША МАКЕДОНСКА ФУДБАЛСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НА ТВИТЕР

ГРЦИЈА БЛОКИРА ТРИ МЕМОРАНДУМИ ОТИ ЗАЕВ НАПИША МАКЕДОНСКА ФУДБАЛСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НА ТВИТЕР

Грција денеска го повика премиерот Зоран Заев целосно да го спроведува Преспанскиот договор во врска со името на земјата, вклучувајќи ги и меѓународни ...
ФФМ НЕМА ОБВРСКА ДА ГО ПОЧИТУВА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА, ВЕЛИ ОСМАНИ ЗА ЖАЛБАТА НА ГРЦИЈА ДО УЕФА

ФФМ НЕМА ОБВРСКА ДА ГО ПОЧИТУВА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА, ВЕЛИ ОСМАНИ ЗА ЖАЛБАТА НА ГРЦИЈА ДО УЕФА

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) нема обрвска да го прилагоди своето име според Догов ...
ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР Е СПРОТИВЕН НА МАКЕДОНСКИТЕ НАЦИОНАЛНИ ИНТЕРЕСИ, ВЕЛАТ ОД ВМРО-ДПМНЕ ЗА НАРЕДБАТА НА БАЈДЕН

ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР Е СПРОТИВЕН НА МАКЕДОНСКИТЕ НАЦИОНАЛНИ ИНТЕРЕСИ, ВЕЛАТ ОД ВМРО-ДПМНЕ ЗА НАРЕДБАТА НА БАЈДЕН

ВМРО-ДПМНЕ вели дека тие не учествувале во преговарањето, креирањето, носењето во парламентот на Договорот од Преспа и во негова имплементација, а ист ...
КОРУПЦИЈА КАДЕ БИЛО Е ЗАКАНА ЗА НАЦИОНАЛНАТА БЕЗБЕДНОСТ НА САД И СОЈУЗНИЦИТЕ, ВЕЛИ ДРЖАВНИОТ СЕКРЕТАР БЛИНКЕН ЗА НАРЕДБАТА НА БАЈДЕН ЗА САНКЦИИ ЗА ЛИЦА ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН

КОРУПЦИЈА КАДЕ БИЛО Е ЗАКАНА ЗА НАЦИОНАЛНАТА БЕЗБЕДНОСТ НА САД И СОЈУЗНИЦИТЕ, ВЕЛИ ДРЖАВНИОТ СЕКРЕТАР БЛИНКЕН ЗА НАРЕДБАТА НА БАЈДЕН ЗА САНКЦИИ ЗА ЛИЦА ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен кажа дека корупцијата каде било директно ги загрозува надворешната политика, националната безбедност и економ ...
ГРЦИЈА ОСТАНУВА СИЛЕН ЛОБИСТ И ПОДДРЖУВАЧ НА НАШАТА ЗЕМЈА ВО ЕУ, КАЖА ЗАЕВ ПО СРЕДБАТА СО МИЦОТАКИС

ГРЦИЈА ОСТАНУВА СИЛЕН ЛОБИСТ И ПОДДРЖУВАЧ НА НАШАТА ЗЕМЈА ВО ЕУ, КАЖА ЗАЕВ ПО СРЕДБАТА СО МИЦОТАКИС

Премиерот Зоран Заев на денешната средба со грчкиот колега Кирјакос Мицотакис кажа дека воспоставеното партнерство засновано на доверба и пријателство ...
МИЗРАХИ ДА СЕ РАЗРЕШИ ОД МИНИСТЕРКА АКО НЕ ГО ПРИМЕНУВА УСТАВНОТО ИМЕ, ПОБАРА ДИМИТРОВ ОД ПРЕМИЕРОТ СПАСОВСКИ

МИЗРАХИ ДА СЕ РАЗРЕШИ ОД МИНИСТЕРКА АКО НЕ ГО ПРИМЕНУВА УСТАВНОТО ИМЕ, ПОБАРА ДИМИТРОВ ОД ПРЕМИЕРОТ СПАСОВСКИ

Премиерот Оливер Спасовски да ја разреши министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи ако продолжи да го прекршува Уставот, рече денеска мин ...
СО МЕНУВАЊЕ НА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА СЕ РИЗИКУВА ДА СЕ ИЗГУБАТ ПРИДОБИВКИТЕ ОД НЕГО, РЕЧЕ АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА БРНЗ

СО МЕНУВАЊЕ НА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА СЕ РИЗИКУВА ДА СЕ ИЗГУБАТ ПРИДОБИВКИТЕ ОД НЕГО, РЕЧЕ АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА БРНЗ

Со менување на Договорот од Преспа се ризикува земјава да ги загуби придобивките кои беа постигнати со Договорот од Преспа, вели американската амбасад ...
1 2 3 8 10 / 78 НАПИСИ