САД ЈА ПОЗДРАВУВА ДИСКУСИЈАТА ЗА РЕВИДИРАНИОТ ФРАНЦУСКИ ПРЕДЛОГ, ПРИЗНАВАЈЌИ ЈА ВАЖНОСТА НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК И ИДЕНТИТЕТ

  САД ЈА ПОЗДРАВУВА ДИСКУСИЈАТА ЗА РЕВИДИРАНИОТ ФРАНЦУСКИ ПРЕДЛОГ, ПРИЗНАВАЈЌИ ЈА ВАЖНОСТА НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК И ИДЕНТИТЕТВо петокот, премиерот Ковачевски разговараше со советникот на Стејт департментот Дерек Шолет, во присуство на амбасадорката на САД, Кејт Брнз. (Фото: Влада)

  САД ја поздравува дискусијата за ревидираниот француски предлог за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Македонија, признавајќи ја важноста на македонскиот јазик и идентитет, вели американската амбасадорка Кејт Брнз.

  „САД ја поздравува дискусијата во Северна Македонија за ревидираниот предлог на ЕУ за почеток на пристапните преговори, признавајќи ја важноста на македонскиот јазик и идентитет. Ние долго ја поддржуваме иднината на Северна Македонија во ЕУ и сега гледаме пат кој води напред“, напиша Брнз на Твитер.

  Вчера, претседателот Стево Пендаровски свика седница на Советот за безбедност за францускиот предлог, а средба имаа и премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира