СУДОТ Ѝ ГИ ОДЗЕДЕ ДВАТА ПАСОШИ НА ЛИДИЈА ДИМОВА, ОСОМНИЧЕНА ЗА ЗЛОУПОТРЕБА НА ЕВРОПСКИ ПАРИ

  СУДОТ Ѝ ГИ ОДЗЕДЕ ДВАТА ПАСОШИ НА ЛИДИЈА ДИМОВА, ОСОМНИЧЕНА ЗА ЗЛОУПОТРЕБА НА ЕВРОПСКИ ПАРИЛидија Димова се сомничи за Злоупотреба на службена положба и Измама на штета на средствата на ЕУ. (Фото: Фејсбук)

  Судија на претходна постапка од Основниот кривичниот суд Скопје на осомничената ексдиректорка на Агенцијата за европски образовни програми Лидија Димова ѝ ги одзеде редовниот и дипломатскиот пасош, како мерка за обезбедување присуство додека трае истрагата против неа.

  Судијата наредил и Димова редовно да се јавува во судот, а ѝ напиша и забрана да врши одредени работни дејствија. Истите мерки тој ги изрече и за другите двајцата осомничени.

  Димова се сомничи за Злоупотреба на службена положба и Измама на штета на средствата на ЕУ во истрага која ја отвори финансиската полиција, а Обвинителството за организиран криминал и корупција ја прифати пријавата.

  Димова е осомничена дека злоупотребила 400 илјади евра од европските фондови.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира