ТЕРЕНСКА ПРОВЕРКА ЗА 110.440 СПОРНИ ГЛАСАЧИ

a:1:{s:16:"td_post_template";s:19:"single_template_USA

  ТЕРЕНСКА ПРОВЕРКА ЗА 110.440 СПОРНИ ГЛАСАЧИ

  Скопје, 20 март, 2016, (MEТA) -Државната изборна комисија (ДИК) синоќа одлучи да се изврши теренска проверка за 110.440 спорни гласачи.

  Дополнителна административна проверка ќе се направи на 62.837 лица, а потоа, ако има потреба, и оваа група гласачи теренски ќе се проверува.

  Административно ќе се проверат податоците и за 35.859 избирачи кои, најверојатно, се починати, а за 7.345 дополнително ќе се одлучи што понатаму.

  За 124.027 гласачи кои се на привремена работа или престој во странство, нема да има проверки.

  Седницата траеше неколку часа и помина во бурна атмосфера.

  Претходно Игор Милев и Виолета Дума, членови на Државната изборна комисија од СДСМ, ја напуштија седницата на која едногласно беше изгласан извештајот од вкрстената проверка на која се појавија 310.000 спорни гласачи.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари