ТРОЈЦА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД И УШТЕ 844 ПОЗИТИВНИ ОД 1.890 ТЕСТОВИ

  ТРОЈЦА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД И УШТЕ 844 ПОЗИТИВНИ ОД 1.890 ТЕСТОВИАктивни се 4.139 болни. (Фото: СДК.МК)

  Во последните 24 часа, од 1.890 тестови се регистрирани се 844 позиривни на ковид-19, од кои 188 реинфекции, а починаа вкупно 6 болни, соопшти Министерството за здравство. Во текот на изминатите 24 часа се пријавени три починати лица од Скопје (72г,76г и 83г) починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој термин се регистрирани три починати лица, од Тетово (85г), Кавадарци (74г) и од Охрид (70г). Две лица се починати во домашни услови и еден во болнички услови. Лицата за починати се пријавени во период од 05.07. – 30.07.2022 година.

  Новите случаи се во Скопје – 374, Kуманово и Тетово – по 43, Битола – 38, Прилеп – 35, Велес – 33, Кавадарци и Охрид – по 30, Штип – 24, Гевгелија – 23, Гостивар – 21, Струга – 20, Струмица, Неготино и Радовиш – по 19, Кичево, Кочани и Кратово – по 9, Берово – 8, Крива Паланка – 7, Дебар и Валандово – по 5, Ресен и Крушево – по 4, Виница и Демир Хисар – по 3, Свети Николе, Богданци и Македонска Каменица – по 2, Демир Капија – по 1.

  Регистрирани сe 815 оздравени пациенти од: Скопје – 350, Битола – 65, Куманово – 44, Кавадарци – 39,Прилеп – 38, Тетово – 28, Охрид – 27,Велес – 26, Струмица – 25, Штип – 20, Гостивар – 17, Ресен – 16, Гевгелија – 15, Свети Николе – 14, Кичево – 13, Кочани – 10, Струга и Кратово – по 9, Радовиш и Крива Паланка – по 7, Берово и Валандово – по 6, Неготино – 5, Демир Хисар – 4, Дебар, Крушево, Виница и Богданци – по 3, Демир Капија – 2, Македонски Брод – 1.

  Направени се 1.890 теста преку: ИЈЗ-195, ЦЈЗ Скопје-92, ЦЈЗ Битола-26, ЦЈЗ Прилеп-26, ЦЈЗ Тетово-43, ЦЈЗ Куманово-38, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-16, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–125, Жан Митрев (Филип Втори)-19, Авицена-59, Биотек-52, Систина-36, лабораторија Лаор-19, Синлаб-12, Ремедика-10, Плодност-14, Генеа-10, Никоб Лаб-67, ВФВ Медикал-9, Ели Медика Плус-12, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-17, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 964.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.123.580 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 330.016, бројот на оздравени пациенти е 316.490, на починати е 9.387, а бројот на активни случаи изнесува 4.139.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
  Скопје      155788, Активни   1749
  Куманово    17581, Активни    203
  Битола      16972, Активни    271
  Прилеп      14938, Активни    184
  Тетово      14102, Активни    169
  Кавадарци   11478, Активни    187
  Велес 10407, Активни    127
  Гостивар    9975, Активни     124
  Охрид 9668, Активни     206
  Струмица    8496, Активни     120
  Штип  8465, Активни     102
  Кичево      5906, Активни     69
  Кочани      5300, Активни     47
  Струга      4992, Активни     110
  Гевгелија   4627, Активни     66
  Неготино    3937, Активни     70
  Ресен 2913, Активни     41
  Свети Николе      2720, Активни     11
  Радовиш     2686  68
  Крива Паланка     2540  26
  Делчево     2017, Активни     3
  Дебар 1756, Активни     38
  Берово      1745, Активни     17
  Валандово   1559, Активни     16
  Виница      1422, Активни     16
  Пробиштип   1291, Активни     5
  Богданци    1053, Активни     10
  Кратово     1043, Активни     24
  Крушево     981, Активни      24
  Демир Хисар 894, Активни      21
  Македонски Брод   771, Активни      8
  Демир Капија      608, Активни      2
  Македонска Каменица     529, Активни      3
  Пехчево     494, Активни      1
  Дојран      362, Активни      1

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира