УШТЕ 7 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 И 16 БОЛНИ ОД 3.109 ТЕСТОВИ

  УШТЕ 7 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 И 16 БОЛНИ ОД 3.109 ТЕСТОВИВо моментoв активни се 1.027 болни. (Фото: СДК.МК)

  Уште 7 починати од ковид-19 и 16 нови болни од 3.109 тестирања се регистрирани во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Починати се 2 лица од Скопје (77 и 73) и по едно лице од Битола (67), Тетово (71), Кичево (80), Кавадарци (86) и Кочани (70). Од пријавените, 2 лица се починати во домашни, а останатите 5 во болнички услови.

  Новите болни се во Скопје – 8, Куманово – 2, Битола, Тетово, Гостивар, Струга, Гевгелија и Свети Николе – по 1. Регистрирани се 38 оздравени пациент од: Скопје – 17, Велес и Радовиш – по 4, Охрид – 3, Тетово, Кавадарци, Кичево и Македонски Брод – по 2, Пробиштип и Македонска Каменица – по 1.

  Направени се 3.109 тестови преку: ИЈЗ-458, ЦЈЗ Скопје-47, ЦЈЗ Битола-70, ЦЈЗ Прилеп-47, ЦЈЗ Тетово–24, ЦЈЗ Куманово–47, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-11, Институт за микробиологија–85, МАНУ-40, Жан Митрев (Филип Втори)-221, Авицена-339, Биотек-526, Систина-175, лабораторија Лаор-287, Синлаб-121, Ремедика-51, Плодност–45, Генеа–41, Никоб лаб-140, ВФВ Медикал-22, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 308.

  Досега во земјата се направени вкупно 807.837 тестирања на ковид-19.

  Вкупно ковид дијагностицирани досега се 155.379 лица, од кои оздравени се 148.910, починати 5.442, а активни се 1.027 болни.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 68555, Активни 427
  Куманово 8840, Активни 109
  Прилеп 8307, Активни 57
  Тетово 7218, Активни 43
  Битола 6296, Активни 51
  Велес 5468, Активни 10
  Гостивар 5177, Активни 26
  Кавадарци 5153, Активни 8
  Охрид 5006, Активни 51
  Штип 4959, Активни 16
  Струмица 4111, Активни 37
  Струга 2981, Активни 23
  Кочани 2789, Активни 13
  Кичево 2568, Активни 41
  Гевгелија 2194, Активни 10
  Неготино 2184, Активни 8
  Свети Николе 1523, Активни 10
  Ресен 1234, Активни 9
  Крива Паланка 1219, Активни 3
  Радовиш 1159, Активни 22
  Берово 1029, Активни 2
  Делчево 971, Активни 9
  Дебар 940, Активни 1
  Виница 882, Активни 18
  Пробиштип 789, Активни 0
  Валандово 666, Активни 1
  Богданци 494, Активни 2
  Крушево 490, Активни 4
  Демир Хисар 399, Активни 5
  Демир Капија 396, Активни 0
  Кратово 374, Активни 7
  Македонски Брод 359, Активни 1
  Пехчево 268, Активни 0
  Македонска Каменица 249, Активни 3
  Дојран 132, Активни 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира