УШТЕ 7 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ЗА 24 ЧАСА, 163 НОВОЗАБОЛЕНИ ОД 1.721 ТЕСТОВИ

  УШТЕ 7 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ЗА 24 ЧАСА, 163 НОВОЗАБОЛЕНИ ОД 1.721 ТЕСТОВИНа Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 2 пациенти, а во „8 Септември“ примени се 4 нови, а респираторна машина се тројца; - Возило на Брза помош во центарот на Скопје. (Фото: К. Попов)

  Во последните 24 часа по компликации од ковид-19 починаа 7 лица, и тоа двајца пациенти од Струга (78 и 80), пациент од Кочани (77), од Струмица (44), од Скопје (72), од Битола (79) и еден пациент од Гостивар (79), со што вкупната бројка на починати од ковид-19 во земјава стигна до 668.

  Во последните 24 часа се направени 1.721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-33, Куманово-17, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-7, Тетово-13, Струга-3, Велес-6, Битола-4, Охрид-2, Кавадарци-5, Гостивар-8, Гевгелија-3, Струмица-18, Крива Паланка-2, Радовиш-2, Кочани-11, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Валандово-2, Виница-2, Делчево-7, Свети Николе-1, Кичево-3, Ресен-2.

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 2 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 74 пациенти. На кислородна поддршка се 43 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле хоспитализирани се 3 деца и 3 мајки позитивни на ковид-19, 3 деца и 3 мајки суспектни на вирусот. Во Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“ примени се 4, а вкупно хоспитализирани се 34 пациент. На респираторна машина се 3 пациенти.

  Во болницата во Битола се хоспитализирани 17, а во болницата во Штип се хоспитализирани 46 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 161, позитивни и сомнителни на ковид-19.

  Институтот за јавно здравје регистрира 132 оздравени пациенти од: Скопје-46, Куманово-13, Штип-7, Прилеп-12, Тетово-3, Струга-2, Велес-1, Битола-3, Охрид-4, Кавадарци-4, Гостивар-12, Крива Паланка-2, Кочани-3, Пробиштип-2, Македонски Брод-2, Пехчево-2, Берово-3, Валандово-1, Делчево-4, Кратово-1, Кичево-3, Неготино-2.

  Вкупно ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата се 16.088, од кои оздравеа 13.550, а активни се 1.870. Според завршените епидемиолошки анализи, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

  • Скопје 6.406, активни 526

  • Куманово 1.628, активни 200

  • Дебар 271, активни 38

  • Штип 1.214, активни 68

  • Прилеп 574, активни 125

  • Тетово 1.325, активни 126

  • Струга 633, активни 65

  • Велес 295, активни 22

  • Битола 253, активни 51

  • Охрид 398, активни 54

  • Кавадарци 207, активни 31

  • Гостивар 865, активни 87

  • Гевгелија 92, активни 56 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани)

  • Струмица 130, активни 66

  • Крива Паланка 86, активни 36

  • Радовиш 54, активни 11

  • Крушево 18, активни 2

  • Кочани 202, активни 60

  • Пробиштип 98, активни 19

  • Демир Хисар 61, активни 2

  • Македонски Брод 86, активни 11

  • Пехчево 42, активни 21

  • Берово 74, активни 24

  • Валандово 13, активни 4

  • Виница 96, активни 28

  • Делчево 135, активни 76 (28 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

  • Кратово 24, активни 4

  • Свети Николе 310, активни 19

  • Кичево 294, активни 28

  • Ресен 155, активни 8

  • Неготино 49, активни 2 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 1.721 теста се преку: ИЈЗ-525, ЦЈЗ Скопје-40, Авицена-254, Биотек-154, МАНУ -91, Жан Митрев (Филип Втори)-175, Систина со ПЦР метода -165, лабораторија Лаор –50, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-76, Инфективна клиника-8, ГАК-17, Синлаб-166, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 169.481 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

  Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

  • Чаир – 49

  • Гази Баба – 72

  • Аеродром – 83

  • Карпош – 71

  • Центар – 74

  • Кисела Вода – 48

  • Ѓорче Петров – 25

  • Бутел – 33

  • Шуто Оризари – 12

  • Студеничани – 9

  • Сарај – 15

  • Арачиново – 9

  • Илинден – 8

  • Сопиште – 2

  • Чучер Сандево – 2

  • Петровец – 5

  • Зелениково – 1

  • Странец – 4

  • Нераспределен-4

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари