В САБОТА ПОЧНУВА КАМПАЊАТА ЗА ДАРУВАЊЕ КОСКЕНА СРЦЕВИНА НА КЛИНИКАТА ЗА ХЕМАТОЛОГИЈА

  В САБОТА ПОЧНУВА КАМПАЊАТА ЗА ДАРУВАЊЕ КОСКЕНА СРЦЕВИНА НА КЛИНИКАТА ЗА ХЕМАТОЛОГИЈАДиректорката на Клиниката за хематологија Ирина Пановска-Ставридис вели дека со кампањата сакаат да ги поттикнат граѓаните да станат доброволни дарители на коскена срцевина (Фото: СДК.МК)

  „Биди срцевина, биди херој“ е насловот на кампањата за подигање на свеста за запишување во националниот регистар на дарители на коскена срцевина што почнува в сабота, најави директорката на Клиниката за хематологија Ирина Пановска-Ставридис. Таа рече дека со кампањата сакаат да ги поттикнат граѓаните да станат доброволни дарители на коскена срцевина.

  „Довoлно е да однесат една епрувета крв на Инстититот за имунологија, каде ќе бидат типизирани и ќе станат потенцијални дарители. Еден ден ќе отсуствуваат од работа, а за две недели ќе им се регенерира организмот, а од друга страна ќе спасат нечиј живот“, рече Пановска-Ставридис.

  Таа најави дека утре почнува дводневната работилница „Идни перспективи и предизвици“, на која учествуваат 60 врвни меѓународни експерти од земјава и странство за трансплантација на коскена срцевина, која ја орагнизираат во соработка со Институтот за имунологија и хумана генетика, Медицинскиот факултет и Министерството за здравство.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира