В БОЛНИЦА СЕ 30 БОЛНИ ОД КОВИД, УШТЕ 75 ПОЗИТИВНИ ОД 887 ТЕСТОВИ

  В БОЛНИЦА СЕ 30 БОЛНИ ОД КОВИД, УШТЕ 75 ПОЗИТИВНИ ОД 887 ТЕСТОВИАктивни се 649 болни. (Фото: СДК.МК)

  Во последните 24 часа се регистрирани 75 позитивни на ковид од 887 тестови, од кои 21 реинфекција. Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој термин, не се регистрирани починати лица, соопшти Министреството за здравство.

  Според извештаите од болниците (КИБФС, ГОБ 8-ми Септември, Универзитетските клиники во Скопје (n=17), КБ Битола, КБ Штип,КБ Тетово, ОБ Струмица, ОБ Куманово, ОБ Охрид, ОБ Гостивар, ОБ Велес, ОБ Прилеп, ОБ Кичево, ОБ Струга, ОБ Гевгелија, ОБ Кавадарци, ОБ Кочани, ИБЗД Козле, СБ Нефрологија Струга и КБ Систина), во текот на минатата недела се
  хоспитализирани 14 случаи (нови приеми), а моментално се хоспитализирани 30 лица (за 57,1% помалку во споредба со претходната недела (n=70)), од нив 14 се на кислородна поддршка (33,3% помалку во споредба со претходната недела(n=21)), додека нема пациенти на инвазивна/неинвазивна механичка вентилација.

  Новите случаи се во Скопје – 38, Куманово – 8, Велес – 6, Кавадарци – 4, Охрид, Кичево и Гевгелија – по 3, Битола, Прилеп и Штип – по 2, Неготино, Радовиш, Крива Паланка и Берово – по 1.

  Регистрирани сe 99 оздравени пациенти од: Скопје – 54, Кавадарци и Прилеп – по 7, Куманово – 6, Охрид – 5, Велес и Тетово – по 3, Штип, Гостивар, Кочани и Кратово – по 2, Гевгелија, Битола, Неготино, Крива Паланка, Берово и Богданци – по 1.

  Направени се 887 тестови: ИЈЗ-11, ЦЈЗ Скопје-45, ЦЈЗ Битола-18, ЦЈЗ Прилеп-11, ЦЈЗ Тетово-11, ЦЈЗ Куманово-33, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија–91, Жан Митрев (Филип Втори)-19, Авицена-17, Биотек 25, Систина-9, лабораторија Лаор-4, Синлаб-5, Ремедика-5, Плодност-1, Генеа-8, Никоб Лаб-30, ВФВ Медикал-2, Ели Медика Плус-4, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 126.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.163.701 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.323, бројот на оздравени пациенти е 332.150, на починати е 9.524, а бројот на активни случаи изнесува 649.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Дистрибуција по градови
  Скопје      161037, Активни   349
  Куманово    18186, Активни    29
  Битола      17898, Активни    50
  Прилеп      15460, Активни    38
  Тетово      14445, Активни    6
  Кавадарци   12063, Активни    27
  Велес 10780, Активни    20
  Охрид 10296, Активни    19
  Гостивар    10273, Активни    2
  Струмица    8774, Активни     8
  Штип  8740, Активни     21
  Кичево      6067, Активни     6
  Кочани      5545, Активни     5
  Струга      5173, Активни     2
  Гевгелија   4873, Активни     8
  Неготино    4132, Активни     5
  Ресен 3023, Активни     15
  Радовиш     2833, Активни     7
  Свети Николе      2793, Активни     0
  Крива Паланка     2659, Активни     5
  Делчево     2182, Активни     9
  Берово      1872, Активни     2
  Дебар 1812, Активни     1
  Валандово   1600, Активни     1
  Виница      1477, Активни     0
  Пробиштип   1299, Активни     0
  Кратово     1119, Активни     3
  Богданци    1100, Активни     0
  Крушево     1037, Активни     7
  Демир Хисар 927, Активни      2
  Македонски Брод   798, Активни      2
  Демир Капија      628, Активни      0
  Македонска Каменица     534, Активни      0
  Пехчево     518, Активни      0
  Дојран      370, Активни      0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира