ВКУПНО 12 ПОЧИНАТИ ОД КОРОНАВИРУС И УШТЕ 460 ПОЗИТИВНИ ОД 2.424 ТЕСТОВИ

  ВКУПНО 12 ПОЧИНАТИ ОД КОРОНАВИРУС И УШТЕ 460 ПОЗИТИВНИ ОД 2.424 ТЕСТОВИAктивни се 8.001 болни. (Фото: СДК.МК)

  Вкупно 12 починати од коронавирус, од кои 7 во изминативе 24 часа, а регистрирани се уште 460 новозаразени од 2.424 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Во текот на изминатите 24 часа почина 3 лица од Скопје (63г, 67г и 83г), 2 од Битола ( 66г и 83г), и по едно од Куманово (79г), и Берово (69г). Сите се починати во болнички услови.

  Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се пријавени 5 починати лица со датум на смрт од 02.10.2021 до 27.11.2021. Регистрираните починати лица се од Скопје (2), Битола (1), Велес(1) и Прилеп (1). Починатите лица се на возраст од 70г до 88г. Сите пријавени лица се починати во домашни услови.

  Новозаразенире се во Скопје – 185, Прилеп – 54, Битола – 45,Кавадарци -28, Берово – 20, Куманово – 15,Гевгелија – 11, Велес – 10, Тетово, Охрид, Радовиш и Делчево – по 9, Кочани и Крива Паланка – по 7, Кратово – 5, Неготино и Валандово – по 4, Струга, Виница и Македонски Брод – по 3, Струмица , Ресен, Крушево, Македонска Каменица , Пехчево и Дојран – по 2, Гостивар, Штип, Кичево, Свети Николе, Дебар, Богданци, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

  Регистрирани сe 543 оздравени пациенти од: Скопје – 234, Битола – 54, Прилеп – 31, Куманово – 25, Кавадарци – 23, Штип и Охрид – по 20, Кочани – 15, Велес – 14, Струмица – 13, Гевгелија и Ресен – по 12, Тетово – 9, Радовиш, Берово и Делчево – по 7, Неготино и Демир Хисар – по 6, Крива Паланка и Кратово – по 5, Кичево и Богданци – по 4, Струга – 3, Виница – 2, Свети Николе, Пробиштип, Крушево, Македонски Брод и Дојран – по 1.

  Направени се 2.424 тестови преку: ИЈЗ-332, ЦЈЗ Скопје-77, ЦЈЗ Битола-65, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Тетово–11, ЦЈЗ Куманово-62, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-19, УК Пулмологија со алергологија –2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–3, Жан Митрев (Филип Втори)-69, Авицена-151, Биотек-164, Систина-81, лабораторија Лаор-69, Синлаб-28, Ремедика-30, Плодност–40, Генеа-13, Никоб лаб-217, ВФВ Медикал-25, Ели Медика-22, Ројал Медика–9, Спектра-ММ-12, Рапид Лаб–1,Жан Митрев Струмица–9,Нова Лаб Дијагностика–5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 869.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.471.420 тестирања на ковид-19. Вкупнo дијагностицирани досега се 215.585, оздравени се 200.003, починати се 7.581, а активни се 8.001 болни.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
  Скопје 94288, Активни 3797
  Куманово 12870, Активни 241
  Тетово 11319, Активни 150
  Прилеп 10210, Активни 423
  Битола 8654, Активни 623
  Гостивар 8060, Активни 30
  Велес 7286, Активни 326
  Кавадарци 6956, Активни 305
  Штип 6564, Активни 158
  Охрид 6444, Активни 284
  Струмица 6091, Активни 148
  Кичево 4222, Активни 78
  Кочани 3989, Активни 173
  Струга 3903, Активни 65
  Гевгелија 2792, Активни 128
  Неготино 2557, Активни 58
  Свети Николе 2113, Активни 81
  Крива Паланка 1884, Активни 135
  Ресен 1736, Активни 97
  Радовиш 1720, Активни 63
  Дебар 1456, Активни 2
  Берово 1442, Активни 94
  Делчево 1391, Активни 135
  Виница 1154, Активни 43
  Пробиштип 1110, Активни 23
  Валандово 930, Активни 54
  Кратово 765, Активни 45
  Богданци 643, Активни 37
  Демир Хисар 609, Активни 73
  Крушево 584, Активни 30
  Македонски Брод 493, Активни 12
  Демир Капија 424, Активни 7
  Македонска Каменица 414, Активни 69
  Пехчево 349, Активни 11
  Дојран 163, Активни 3

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира