ВКУПНО 14 ПОЧИНАТИ ОД КОРОНАВИРУС, ОД КОИ 3 ИЗМИНАТАВА НЕДЕЛА, УШТЕ 490 ПОЗИТИВНИ ОД 3.073 ТЕСТОВИ

  ВКУПНО 14 ПОЧИНАТИ ОД КОРОНАВИРУС, ОД КОИ 3 ИЗМИНАТАВА НЕДЕЛА, УШТЕ 490 ПОЗИТИВНИ ОД 3.073 ТЕСТОВИАктивни се 5.974 болни. (Фото: СДК.МК)

  Вкупно 14 починати од коронавирус, од кои 3 изминатава недела, и уште 490 позитивни од 3.073 тестирања се регистрирани во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 11 починати лица, 4 од Скопје (83г, 80г, 78г, и 66г), 3 од Куманово (93г, 69г и 48г), 2 од Прилеп (79г и 35г) и по едно од Струмица (67г) и Радовиш (79г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

  Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој термин, пријавени се уште 3 починати лица, со датум на смрт од 13.10.2021 до 19.10.2021, од Крива Паланка, Куманово и Гевгелија, на возраст од 52 до 95 години. Сите пријавени се починати во болнички услови.

  Новите позитивни се во Скопје – 223, Куманово – 38, Прилеп – 33, Велес – 32, Штип – 24, Битола – 20, Кавадарци – 19, Охрид – 17, Крива Паланка – 16, Кочани – 10, Кичево – 8, Македонска Каменица – 6, Гевгелија – 5, Струмица, Радовиш и Пробиштип – по 4, Тетово, Делчево, Виница, Валандово, Кратово и Демир Хисар – по 3, Гостивар, Струга и Неготино – по 2, Свети Николе, Ресен и Богданци – по 1.

  Регистрирани сe 201 оздравени пациенти од: Скопје – 143, Велес – 10, Кавадарци – 8, Куманово – 7, Штип – 5, Кочани – 4, Гевгелија и Радовиш – по 3, Прилеп, Битола, Неготино, Свети Николе и Пробиштип – по 2, Тетово, Охрид, Кичево, Ресен, Кратово, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 1.

  Направени се 3.073 тестови преку: ИЈЗ-290, ЦЈЗ Скопје-71, ЦЈЗ Битола-70, ЦЈЗ Прилеп-44,
  ЦЈЗ Тетово–47, ЦЈЗ Куманово-47, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–179, Жан Митрев (Филип Втори)-60, Авицена-140, Биотек-152, Систина-54, лабораторија Лаор-100, Синлаб-17, Ремедика-17, Плодност–21, Генеа-5, Никоб лаб-292, ВФВ Медикал-30, Ели Медика-35, Ројал Медика –5, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб – 2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.393.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.354.533 тестирања на ковид-19. Вкупно дијагностицирани досега се 198.646, од кои оздравени пациенти се 185.660, починати се 7.012, а активни се 5.974 болни.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 86863, Активни 3008
  Куманово 12007, Активни 481
  Тетово 10926, Активни 93
  Прилеп 9328, Активни 236
  Гостивар 7994, Активни 37
  Битола 7303, Активни 193
  Велес 6619, Активни 294
  Кавадарци 6141, Активни 168
  Охрид 6115, Активни 203
  Штип 6015, Активни 202
  Струмица 5865, Активни 131
  Кичево 4067, Активни 86
  Струга 3822, Активни 35
  Кочани 3449, Активни 145
  Гевгелија 2513, Активни 80
  Неготино 2347, Активни 22
  Свети Николе 1966, Активни 64
  Радовиш 1572, Активни 42
  Ресен 1566, Активни 33
  Крива Паланка 1552, Активни 115
  Дебар 1453, Активни 6
  Берово 1222, Активни 12
  Делчево 1139, Активни 21
  Виница 1073, Активни 32
  Пробиштип 976, Активни 54
  Валандово 842, Активни 16
  Кратово 631, Активни 47
  Богданци 575, Активни 20
  Крушево 541, Активни 11
  Македонски Брод 476, Активни 3
  Демир Хисар 471, Активни 31
  Демир Капија 410, Активни 1
  Македонска Каменица 347, Активни 47
  Пехчево 318, Активни 3
  Дојран 142, Активни 2

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира