ВКУПНО 18 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, УШТЕ 473 ЗАРАЗЕНИ ОД 2.708 ТЕСТОВИ

  ВКУПНО 18 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, УШТЕ 473 ЗАРАЗЕНИ ОД 2.708 ТЕСТОВИАктивни болни од ковид-19 се 8.289. (Фото: СДК.МК)

  Осумнаесет починати од ковид-19 се регистрирани во денешниот извештај на Министерството за здравство, од кои 14 починале изминатите 24 часа. Направени се 2.708 тестирања, а регистрирани се 473 нови случаи на коронавирус.

  Изминатите 24 часа регистрирани се : 3 починати лица од Скопје (68г, 84г и 84г), по 2 починати лица од Куманово (66г и 70г) и Битола (77г и 79г) и по едно починато лице од Тетово (69г), Велес (89г), Кавадарци (79г), Крива Паланка (76г), Пехчево (93г), Ресен (76г) и Демир Хисар (82г). Од пријавените 13 лица се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.

  Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој термин“, се пријавени 4 починати лица со датум на смрт од 9 до 22 ноември. Регистрирани се починати лица од Македонска Каменица (2), Битола (1) и Кочани (1). Починатите лица се на возраст од 75-89г, сите лица се починати во домашни услови.

  Новозаболени се регистрирани во: Скопје – 246, Битола – 41, Кавадарци – 23, Охрид – 22, Куманово – 21, Прилеп – 18, Кочани – 13, Велес – 11, Струмица и Гевгелија – по 9, Валандово – 7, Берово – 6, Штип – 5, Кичево, Крива Паланка, Пробиштип и Македонска Каменица – по 4, Тетово, Свети Николе, Кратово и Демир Хисар – по 3, Гостивар , Струга, Неготино, Ресен и Богданци – по 2, Радовиш, Делчево, Крушево и Македонски Брод – по 1.

  Регистрирани се 505 оздравени пациенти од: Скопје – 230, Битола – 50, Кавадарци – 32, Кочани – 18, Гевгелија – 17, Прилеп, Велес и Тетово – по 16, Крива Паланка – 14, Куманово – 12, Берово – 11, Неготино – 10, Штип и Кратово – по 7, Охрид и Радовиш – по 6, Кичево, Богданци и Виница – по 5, Струмица, Валандово и Гостивар – по 4, Ресен – 3, Пробиштип – 2, Демир Хисар, Струга, Макденоски Брод, Пехчево и Дојран – по 1.

  Направени се 2.708 тестови преку: ИЈЗ-299, ЦЈЗ Скопје-68, ЦЈЗ Битола-67, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Тетово–18, ЦЈЗ Куманово-58, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-21, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ „8 Септември“-0, Институт за микробиологија–179, Жан Митрев (Филип Втори)-61, Авицена-99, Биотек-173, Систина-47, лабораторија Лаор-61, Синлаб-23, Ремедика-13, Плодност–55, Генеа-7, Никоб лаб-218, ВФВ Медикал-10, Ели Медика-16, Ројал Медика–15, Спектра-ММ-43, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.115.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.458.731 тестирања на ковид-19.

  Вкупно ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата се 213.779, оздравени се 197.998, починаа 7.492, активни случаи се 8.289.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
  Скопје 93446, Активни 3845
  Куманово 12812, Активни 273
  Тетово 11282, Активни 138
  Прилеп 10089, Активни 421
  Битола 8488, Активни 673
  Гостивар 8059, Активни 35
  Велес 7240, Активни 357
  Кавадарци 6860, Активни 301
  Штип 6534, Активни 202
  Охрид 6395, Активни 274
  Струмица 6062, Активни 155
  Кичево 4216, Активни 87
  Кочани 3953, Активни 204
  Струга 3893, Активни 60
  Гевгелија 2770, Активни 148
  Неготино 2546, Активни 77
  Свети Николе 2097, Активни 75
  Крива Паланка 1858, Активни 130
  Ресен 1717, Активни 103
  Радовиш 1705, Активни 72
  Дебар 1454, Активни 0
  Берово 1401, Активни 95
  Делчево 1351, Активни 141
  Виница 1140, Активни 38
  Пробиштип 1107, Активни 36
  Валандово 919, Активни 52
  Кратово 753, Активни 57
  Богданци 638, Активни 37
  Демир Хисар 598, Активни 85
  Крушево 576, Активни 24
  Македонски Брод 488, Активни 8
  Демир Капија 421, Активни 7
  Македонска Каменица 405, Активни 64
  Пехчево 347, Активни 14
  Дојран 159, Активни 1

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира