ВЛАДИНИОТ ПРЕДЛОГ ЗА УСТАВНИ ИЗМЕНИ УТРЕ НА СОБРАНИСКА КОМИСИЈА

    ВЛАДИНИОТ ПРЕДЛОГ ЗА УСТАВНИ ИЗМЕНИ УТРЕ НА СОБРАНИСКА КОМИСИЈАПретседателот на Собранието Талат Џафери за утре напладне ја свика Комисијата за уставни прашања. (Фото: СДК.МК)

    За утре во 12 часот е закажана седница на собраниската Комисија за уставни прашања, на чиј дневен ред ќе биде владиниот предлог за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за изменување и дополнување на Уставот предвидено со Договорот од Преспа, потврдија од Собранието.

    Комисијата има рок од три дена за претрес на предлогот на Владата, а пленарната седница на Собранието на која ќе се расправа за предлогот за пристапување кон измена на Уставот треба да се одржи на 15 октомври (понеделник) со почеток во 11 часот.

    Симнете ја мобилната апликација

    ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира