ВМРО-ДПМНЕ НЕ НАВЛЕГУВА ДАЛИ Е УСТАВНО, МИЦКОСКИ ИНСИСТИРА НА КАНДИДАТОТ ЗА ТЕХНИЧКИ МИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИ

  ВМРО-ДПМНЕ НЕ НАВЛЕГУВА ДАЛИ Е УСТАВНО, МИЦКОСКИ ИНСИСТИРА НА КАНДИДАТОТ ЗА ТЕХНИЧКИ МИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИЛидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со генералниот секретар Игор Јанушев. (Фото: СДК.МК)

  Нема договор за министер за внатрешни работи во техничката влада, која што треба да биде избрана на 3 јануари, 100 дена пред изборите. ВМРО-ДПМНЕ не се откажува од предлогот Драган Ковачки да биде на чело на МВР, додека од СДСМ побараа нов кандидат, бидејќи предлогот на ВМРО-ДПМНЕ е спротивен на Уставот, повикувајќи се на членот 97, кој гласи:

  „Со органите на државната управа во областа на одбраната и полицијата раководат цивилни лица кои непосредно пред изборот на тие функции биле цивили најмалку три години.“

  Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ е полковник во АРМ. Лидерот на најголемата опозициска партија Христијан Мицкоски денеска се огласи преку Фејсбук да каже дека останува на предлогот, како врвен професионалец без ниту една дамка во кариерата, без да го именува. Партискиот портпарол Наум Стоилковски, пак, рече дека нема да влегува во уставни толкувања и не треба да се кочи професионалец.

  „Нема да влезам во уставни толкувања. Поставен е предлог. Тоа што бараме и тоа што повикуваме е да не се одложуваат работите, да не се кочи професионалец, предлог кој што би требало да влезе на местото технички министер во Министерството за внатрешни работи“, рече Стоилковски.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира