ЗА 24 ЧАСА 98 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД ОД 775 ТЕСТОВИ, АКТИВНИ СЕ 660 БОЛНИ

  ЗА 24 ЧАСА 98 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД ОД 775 ТЕСТОВИ, АКТИВНИ СЕ 660 БОЛНИОд новите болни 26 се реинфекции (Фото: СДК.МК)

  Во последните 24 часа се регистрирани 98 позитивни на ковид-19 од 775 тестови од кои 26 реинфекции, соопшти Министерството за здравство. Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој термин, не се регистрирани починати лица.

  Новите случаи се во Скопје – 68, Прилеп – 6, Куманово и Битола – по 5, Велес и Ресен – по 3, Тетово, Кавадарци и Штип – по 2, Кратово и Берово – по 1.

  Регистрирани сe 79 оздравени пациенти од: Скопје – 40, Битола – 10, Куманово и Кавадарци – по 5, Штип и Неготино – по 3, Прилеп и Велес – по 2, Тетово, Берово, Охрид, Кочани, Гевгелија, Крива Паланка, Дебар, Крушево и Македонски – по 1.

  Направени се 775 тестови: ИЈЗ-80, ЦЈЗ Скопје-128, ЦЈЗ Битола-31, ЦЈЗ Прилеп-19, ЦЈЗ Тетово-13, ЦЈЗ Куманово-28, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–80, Жан Митрев (Филип Втори)-12, Авицена-11, Биотек 21, Систина-5, лабораторија Лаор-3, Синлаб-1, Ремедика-9, Плодност-1, Генеа-3, Никоб Лаб-19, ВФВ Медикал-1, Ели Медика Плус-6, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 291.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.164.476 тестирања на ковид-19.Вкупно дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата се 342.413, бројот на оздравени пациенти е 332.229, на починати е 9.524, а бројот на активни случаи изнесува 660.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Дистрибуција по градови
  Скопје      161099, Активни   371
  Куманово    18191, Активни    29
  Битола      17903, Активни    45
  Прилеп      15466, Активни    42
  Тетово      14447, Активни    7
  Кавадарци   12065, Активни    24
  Велес 10783, Активни    21
  Охрид 10295, Активни    17
  Гостивар    10273, Активни    2
  Струмица    8774, Активни     8
  Штип  8742, Активни     20
  Кичево      6067, Активни     6
  Кочани      5545, Активни     4
  Струга      5172, Активни     1
  Гевгелија   4873, Активни     7
  Неготино    4132, Активни     2
  Ресен 3026, Активни     18
  Радовиш     2833, Активни     7
  Свети Николе      2793, Активни     0
  Крива Паланка     2659, Активни     4
  Делчево     2182, Активни     9
  Берово      1873, Активни     2
  Дебар 1812, Активни     0
  Валандово   1600, Активни     1
  Виница      1477, Активни     0
  Пробиштип   1299, Активни     0
  Кратово     1120, Активни     4
  Богданци    1100, Активни     0
  Крушево     1037, Активни     6
  Демир Хисар 927, Активни      2
  Македонски Брод   798, Активни      1
  Демир Капија      628, Активни      0
  Македонска Каменица     534, Активни      0
  Пехчево     518, Активни      0
  Дојран      370, Активни      0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира