ЗА СУДОТ НЕ Е СПОРНО ОБВИНЕНИЕТО НА РАШКОВСКИ, ГО ПРИФАТИ ВО ЦЕЛОСТ, АКМИСОТ ЌЕ ГО РАСПРЕДЕЛИ КАЈ СУДИЈА ЗА ОРГАНИЗИРАН КРИМИНАЛ

  ЗА СУДОТ НЕ Е СПОРНО ОБВИНЕНИЕТО НА РАШКОВСКИ, ГО ПРИФАТИ ВО ЦЕЛОСТ, АКМИСОТ ЌЕ ГО РАСПРЕДЕЛИ КАЈ СУДИЈА ЗА ОРГАНИЗИРАН КРИМИНАЛПредметот беше неколку недели во Апелационен суд Скопје, по две жалби околу замрзнување на имотот на Рашковски. (Фото: СДК.МК)

  Обвинителниот акт против седум лица поврзан со нелегална набавка на софтвер и перење пари, поднесен од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција на 08.10.2021 година, Кривичниот суд Скопје го одобри во целост.

  За судот ништо не е спорно во обвинението против поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, па затоа деновиве ќе се пушти во електронскиот систем и ќе биде распореден кај судија. Наскоро треба да почне судењето.

  Обвинителниот акт со КО бр. 35/21 против Д.Р. обвинет за кривичните дела Злоупотреба на службена положба и овластување и Перење пари и други приноси од казниво дело и против И.Д., И.Х., Д.С., И.И., И.И. и М.С. обвинети за Злоупотреба на службена положба и овластување од КЗ, кој по жалба на одбраната на решение за определување привремени мерки за обезбедување имот на 18.10.2021 година беше испратен на надлежно одлучување во Апелациониот суд – Скопје, по враќање на предметот кај Советот за оценка на обвинител акт, донесено е решение со кое обвинението се одобрува во целост.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира