ЗА ТРИ ДЕНА ТРОЈЦА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД И УШТЕ 173 ПОЗИТИВНИ ОД 1.216 ТЕСТОВИ

  ЗА ТРИ ДЕНА ТРОЈЦА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД И УШТЕ 173 ПОЗИТИВНИ ОД 1.216 ТЕСТОВИАктивни се 673 болни. (Фото: СДК.МК)

  Во последните 3 дена (16-18 септември) регистрирани се три починати и 173 нови случаи на ковид од 1.216 тестови, од кои 46 реинфекции, соопшти Министерството за здравство.

  Во текот на изминатите 3 дена пријавени се 3 починати лица, по едно лице од Скопје (69г), Валандово (75г) и Охрид (79г). Лицата се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој термин не се регистрирани починати лица.

  Новите случаи се вомСкопје –123, Битола – 16, Кавадарци – 7, Прилеп – 6, Велес – 4, Куманово, Охрид и Штип – по 3, Струмица, Ресен и Кратово – по 2, Тетово и Радовиш – по 1.

  Регистрирани сe 186 оздравени пациенти од: Скопје – 107, Куманово – 11, Кавадарци и Велес – по 9, Прилеп, Кочани и Неготино – по 6, Битола – 5, Берово – 4, Тетово, Кичево, Струга и Кратово – по 3, Гостивар и Струмица – по 2, Охрид, Штип, Гевгелија, Ресен, Радовиш, Крива Паланка и Пробиштип – по 1.

  Направени се 1.216 тестови преку:ИЈЗ-142, ЦЈЗ Скопје-133, ЦЈЗ Битола-42, ЦЈЗ Прилеп-12, ЦЈЗ Тетово-10, ЦЈЗ Куманово-32,Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0,Судска медицина-0,лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија–28, Жан Митрев (Филип Втори)-31, Авицена-23, Биотек-44, Систина-25, лабораторија Лаор-8,Синлаб-4, Ремедика-9, Плодност-6, Генеа-2,Никоб Лаб-65, ВФВ Медикал-12,Ели МедикаПлус-7, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб–7,ЖанМитрев Струмица–0,Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 559.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.162.814 тестирање на ковид-19. Вкупно дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот наепидемијата се 342.248, бројот на оздравени пациенти е 332.051, на починатие 9.524, а бројот на активни случаи изнесува 673.

  Дистрибуција по градови
  Скопје      161000, Активни   366
  Куманово    18178, Активни    27
  Битола      17895, Активни    48
  Прилеп      15458, Активни    43
  Тетово      14445, Активни    9
  Кавадарци   12059, Активни    30
  Велес 10774, Активни    17
  Охрид 10294, Активни    22
  Гостивар    10273, Активни    4
  Струмица    8774, Активни     8
  Штип  8738, Активни     21
  Кичево      6064, Активни     3
  Кочани      5545, Активни     7
  Струга      5173, Активни     2
  Гевгелија   4870, Активни     6
  Неготино    4131, Активни     5
  Ресен 3023, Активни     15
  Радовиш     2832, Активни     6
  Свети Николе      2793, Активни     0
  Крива Паланка     2658, Активни     5
  Делчево     2182, Активни     9
  Берово      1870, Активни     1
  Дебар 1812, Активни     1
  Валандово   1600, Активни     1
  Виница      1477, Активни     0
  Пробиштип   1299, Активни     0
  Кратово     1119, Активни     5
  Богданци    1100, Активни     1
  Крушево     1037, Активни     7
  Демир Хисар 927, Активни      2
  Македонски Брод   798, Активни      2
  Демир Капија      628, Активни      0
  Македонска Каменица     534, Активни      0
  Пехчево     518, Активни      0
  Дојран      370, Активни      0
  Вкупно      342248, Активни   673

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира